Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

صالحی: تروریستی خواندن سپاه را اعلام جنگ تلقی می‌کنیم

صالحی: تروریستی خواندن سپاه را اعلام جنگ تلقی می‌کنیم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و معاون رئیس جمهوری ایران که به دعوت وزیر خارجه بریتانیا در لندن به‌ سر می برد، در جمعی از تحلیل‌گران رسانه‌ها گفته است که قرار دادن سپاه پاسداران درفهرست گروه‌های تروریستی را، در صورت عملی شدن این اقدام، نشانه‌ای از رفتار خصمانه دولت آمریکا و به مثابه اعلام جنگ تلقی می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای صالحی محور اصلی گفتکوهای خود در دیدار با مقامات اروپایی و از جمله مقامات بریتانیا را موضوع برجام دانست و گفت در این دیدارها «به صراحت به مقامات اروپایی اعلام شد یا همه در برجام می مانند یا همه از آن خارج خواهند شد و راه سومی وجود ندارد.»

او اضافه کرده که بهتر است همه تلاش کنند برجام پا بر جا بماند و ما نیز علاقه مند به حفظ آنیم، اما نه به هر قیمتی.

رئیس سازمان انرژی اتمی در توضیح اینکه جمهوری اسلامی ایران تحریم سپاه پاسداران و قرار گرفتن آن در فهرست گروه‌های تروریستی را اعلام جنگ می‌داند گفته است با توجه به اینکه ارتش و نیروهای مسلح هر کشور ضامن صیانت و امنیت آن کشور میباشد، لذا این اقدام به مثابه اعلام جنگ تلقی می شود.

پیش از این دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا و برخی از دیگر مقامات این کشور، برخی نیروهای سپاه پاسداران از جمله سپاه قدس را نیرویی فرامرزی با عملکردی منطقه‌ای ارزیابی کرده و حمایت سپاه از گروه‌هایی مانند حزب‌الله لبنان و حماس و آموزش نظامی و حمایت مالی گروه‌هایی که از نظر آمریکا دست به اقدامات تروریستی در منطقه می زنند را علت تروریستی دانستن آن اعلام کرده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا نیز در گزارش سالانه خود بار دیگر با اشاره به فعالیت‌های شاخه برون مرزی سپاه، ایران را در لیست کشورهای حامی تروریسم قرار داد.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه در واکنش به احتمال تحریم سپاه پاسداران از سوی آمریکا، سپاه را محبوب ملت ایران و نیز مردم عراق، سوریه، لبنان و کردهای عراق به خاطر نقش سپاه در نجات آن ها از جنگ توصیف کرد.

این سخنان با توجه به اینکه پیش از این آقای روحانی در کارزارهای انتخاباتی از سپاه به دلیل آزمایش‌های موشکی و کنترل بخش‌های بزرگی از اقتصاد کشور انتقاد کرده و آن را «دولت با تفنگ» نامیده بود، در شبکه‌های اجتماعی با انتقاد گروهی از کاربران مواجه شد.

سرلشگر محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران قبل از این و در جریان انتخابات ریاست جمهوری گفته بود که سپاه پاسداران از ابتدا قرار نبود نیرویی نظامی باشد و جنگ ایران و عراق سپاه را وارد عرصه‌های نظامی کرد.

با این حال به گزارش «سپاه نیوز» آقای جعفری روز ۱۶ مهرماه در جلسه شورای راهبردی سپاه پاسداران گفته است چنانچه دولت آمریکا سپاه پاسداران ایران را یک سازمان «تروریستی» بخواند، سپاه پاسداران نیز «ارتش آمریکا را در سراسر جهان بویژه در منطقه خاورمیانه، همسنگ داعش درنظر خواهد گرفت.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرمانده سپاه: تهدیدهای نظامی خارجی جدی نیست، ضعف‌های داخلی جدی‌تر است

پدر معترض اعدام‌شده در ناآرامی‌های سال ۱۴۰۱ ایران به شش سال زندان محکوم شد

تصاویر ادای احترام و تشییع جنازه حسین امیرعبداللهیان در مقابل ساختمان وزارت خارجه ایران