مادرید اولین قدم را در سلب خودمختاری از کاتالونیا برداشت

مادرید اولین قدم را در سلب خودمختاری از کاتالونیا برداشت
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا، روز چهارشنبه اولین قدم را در به اجراء در آوردن ماده ۱۵۵ قانون اساسی اسپانیا برای کاتالونیا برداشت. این ماده به وی اجازه می دهد تا خودمختاری را از منطقه کاتالونیا سلب کند و کنترل و ادارۀ آن را به اختیار مادرید در آورد.

آگهی

آقای راخوی گفت:«کابینه تصمیم گرفت تا رسما از دولت کاتالونیا بخواهد که آیا اعلام استقلال کرده است یا نه.» وی افزود:«پاسخ رئیس دولت کاتالونیا وقایع آتی در چند روز بعدی را رقم خواهد زد.»

نخست وزیر اسپانیا همزمان با استفاده از اختیارات خود برای تحت فشار گذاشتن مقامات دولت محلی کاتالونیا گفت که خود وی «محتاطانه و مسئولانه» عمل خواهد کرد.

پیش تر، دولت وی پیشنهاد مذاکره و میانجیگری از سوی کارلس پوجدمون رئیس دولت منطقه‌ای کاتالونیا را رد کرده بود.

ثریا ساینز سانتاماریا، معاون نخست وزیر اسپانیا با رد بیانیه استقلال کاتالونیا که رئیس این منطقه خودمختار امضا کرده و نیز رد پیشنهاد مذاکره و میانجی‌گری، کارلس پوجدمون را «کسی که نمیداند کجا قرار دارد و به کجا می رود» نامیده و گفته بود: «نه آقای پوجدمون و نه هیچکس دیگری نمی تواند میانجی‌گری را به ما تحمیل کند.»

کارلس پوجدمون روز سه شنبه ۱۰ اکتبر در پارلمان منطقه‌ای کاتالونیا با اشاره به نتیجه همه پرسی اخیر و حفظ حق درخواست استقلال «جمهوری کاتالونیا»، از پارلمان خواست تا نتیجه همه پرسی را به حالت تعلیق درآورد تا فرصتی برای مذاکره با دولت مرکزی فراهم شود.

پیش از سخنرانی آقای پوجدمون در پارلمان کاتالونیا برخی مقامات دولت مرکزی اسپانیا از وی خواسته بودند که گام در راه بدون بازگشت نگذارد و دونالد توسک رئیس شورای اروپا نیز از او خواسته بود سخنی نگوید که گفتگو با دولت مرکزی را ناممکن کند.

به نظر می‌رسد پیشنهاد مذاکره و میانجی‌گری رئیس دولت منطقه ای کاتالونیا با درنظر گرفتن این توصیه ها و ملاحظات بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه بوسه زورکی؛ روبیالس حتی حق ندارد از ۲۰۰ متری هرموسو هم بگذرد

هزاران تن از ساکنان کاتالونیا با راهپیمایی در بارسلون بار دیگر خواستار استقلال شدند

جذب نیرو برای اوکراین توسط شرکت «جی‌.او‌.ای تاکتیکال» چه تفاوتی با فعالیت واگنر برای روسیه دارد؟