Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

از گزینه تعلیق خودمختاری کاتالونیا تا چالش‌های پیش‌روی جدایی‌طلبان

از گزینه تعلیق خودمختاری کاتالونیا تا چالش‌های پیش‌روی جدایی‌طلبان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

همزمان با گردهمایی سپیدپوشان برای یکپارچگی اسپانیا و دعوت به گفتگو میان دولت مرکزی و مقام‌های دولت محلی کاتالونیا، روز یکشنیه ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا زبان تهدید را برگزید.

وی در مصاحبه با روز‌نامه «ال پاییس» گزینه تعلیق خودمختاری کاتالونیا را ممکن دانست. این درحالیست که استان خودمختار کاتالونیا با پشتوانه نتیجه همه‌پرسی یکم اکتبر تلاش دارد تا از کشور اسپانیا جدا شود. اصل ۱۵۵ قانون اساسی اسپانیا به دولت مرکزی امکان لغو خودمختاری کاتالونیا را می دهد.

مراحل به اجرا گذاشتن اصل ۱۵۵ قانون اساسی

  • مادرید نخست در یک اعلامیه رسمی به کارلوس پوجدمان رییس دولت محلی کاتالونیا وظایفش را در قبال دولت مرکزی یادآور خواهد شد. مادرید در این پیام به وظایفی که از سوی دولت محلی کاتالونیا نادیده گرفته شده اند اشاره خواهد کرد.

  • کارلوس پوجدمان رییس دولت محلی کاتالونیا احتمالا اخطار رسمی مادرید را قبول نخواهد کرد. اینکه چگونه دولت محلی کاتالونیا اخطار مادرید را رد و یا اینکه مادرید چگونه دولت کاتالونیا را متهم به نادیده گرفتن وظایفش خواهد کرد هنوز روشن نیست.

  • دولت مرکزی باید اعلامیه رسمی، مدارک کافی مبنی بر نادیده گرفته شدن آن از سوی دولت محلی کاتالونیا و همچنین درخواستش را برای اقدامات مورد نظر در قبال کاتالونیا به سنا ارائه دهد.

  • پرونده به کمیسیون سنا که مسئول رسیدگی به نواحی مختلف اسپانیاست فرستاده خواهد شد. این کمیسیون متشکل از ۵۴ سناتور از احزاب مختلف است. ۳۰ سناتور از حزب مردم٬ ۱۲ سناتور از حزب سوسیالیست٬ ۴ سناتور از حزب پودموس و ۸ سناتور از دیگر احزاب اقلیت بدنه این کمیسیون را تشکیل می دهند.

  • کمیسیون سنا از کارلوس پوجدمان خواهد خواست تا استدلال‌های خود را برای کارآمد بودن نقشش در دولت محلی ارائه کند. وی می‌تواند نماینده‌ای از جانب خود به کمیسیون بفرستد.

  • کمیسیون سنا طرحی را برای بحث در سنا ارائه خواهد کرد. کمیسیون همچنین بر اساس اقدامات درخواستی دولت مرکزی پیشنهادهایی را مطرح می کند. کمیسیون می تواند در درخواست دولت تغییراتی را اعمال کند.

  • سنا درخواست دولت را به رای خواهد گذاشت. برای تصویب درخواست دولت باید اکثریت مطلق سنا به آن رای مثبت بدهند. شمار سناتورها در مجموع ۲۶۶ نفر است و برای تصویب درخواست دولت٬ ۱۳۴ رای نیاز است.

اکثریت کرسی‌های سنا در دست حزب ماریانو راخوی، حزب مردم است.

بیشتر بخوانید:

همه‌پرسی کاتالونیا: مروری بر آنچه در این منطقه می‌گذرد
از نطق پادشاه اسپانیا تا اعلام قریب الوقوع استقلال کاتالونیا
چرا کار کاتالونیا به رفراندوم کشید و به کجا خواهد انجامید؟
همه آنچه که در روز همه‌پرسی استقلال کاتالونیا اتفاق افتاد

چالش پیش‌روی جدایی طلبان

جدایی‌طلبان با چالشی دوگانه روبه‌رو هستند. از یک سوی دولت مرکزی همه‌پرسی را به‌رسمیت نمی‌شناسد. از سوی دیگر جدایی از اسپانیا، کاتالونیا را در وضعیتی برزخی در درون اتحادیه اروپا قرار می دهد.

فردای استقلال

کشورهای عضو اتحادیه اروپا کاتالونیا را همچون یک دولت-کشور به‌رسمیت نخواهند شناخت. از نگاه مقام‌های اروپایی، جدایی از اسپانیا برخلاف قانون اساسی این کشور است. تنها با تغییر قانون اساسی اسپانیا نتیجه همه‌پرسی می‌تواند از سوی کشورهای عضو اتحادیه اروپا به‌رسمیت شناخته شود. چنین چیزی با توجه به تنش‌ها میان دولت مرکزی و دولت محلی کاتالونیا دور از انتظار است.

نظریه پرودی

قراردادهایی که میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا به تایید رسیده به دولت-کشور تازه تاسیس اجازه پیوستن به اتحادیه را به‌صورت خودکار نمی دهد. کمیسیون اروپا از سیزده سال پیش، به نظریه پرودی استناد می کند. رومانو پرودی، رییس پیشین کمیسیون اروپا بود که در سال ۲۰۰۴ طرح خود را مطرح کرد. بر اساس طرح پیشنهادی وی، ناحیه‌ای که «پس از جدایی از کشوری دیگر به کشوری تازه تاسیس تبدیل شده است، نمی تواند از فردای استقلال به اتحادیه اروپا بپیوندد.»

دعوت به واقعیت‌گرایی

متخصصان علوم سیاسی بر این باورند که منافع کشورهای عضو اتحادیه اروپا اقتضا می کند که آنها نظریه پرودی را به‌صورت متعصبانه دنبال نکنند. زیرا کشورهای عضو در زمینه تجارت، گردش داده‌های علمی، تبادل دانشجو، گردشگری و حتی ماهیگیری و قایقرانی دچار مشکل خواهند شد. آنها بر این باورند که واقعیت‌گرایی باید بر دگماتیسم نظری چیره شود و گزینه گفتگوی همزمان برای استقلال و پیوستن به اتحادیه اروپا را پیشنهاد می‌هند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویر جشن و پایکوبی بازیکنان تیم ملی و مردم اسپانیا در خیابان‌های مادرید؛ بازگشت قهرمان یورو۲۰۲۴

تصاویر معارفه رسمی امباپه توسط رئال مادرید؛ کیلیان: رویای کودکی‌ام محقق شد

جشنواره پامپلونا در اسپانیا؛ مردانی که ضرب شاخ گاوهای نر خشمگین را به جان می‌خرند