اسپانیا؛ سپیدپوشان خواهان گفتگو میان دولت مرکزی و جدایی‌طلبان شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اسپانیا؛ سپیدپوشان خواهان گفتگو میان دولت مرکزی و جدایی‌طلبان شدند

پس از گذشت یک هفته از برگزاری همه‌پرسی برای جدایی کاتالونیا، صبح روز شنبه هزاران نفر برای یکپارچگی کشور در شهرهای مادرید و بارسلون گردهمایی کردند. شرکت‌کنندگان سفید پوش با حضور در برابر شهرداری‌های مرکزی دو شهر خواهان گفتگو میان مادرید و بارسلون شدند. بارسلون مرکز منطقه کاتالونیا، پس از مادرید پایتخت اسپانیا پر جمعیت‌ترین شهر این کشور است.

مادرید و جدایی‌طلبان کاتالونیا همچنان و پس از برگزاری همه‌پرسی در موضعگیری شدید قرار دارند. دولت مرکزی اسپانیا هرگونه راه حل ممکن را برای کنار آمدن با جدایی‌طلبان کاتالونیا ناممکن دانسته است. ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا روز جمعه یادآور شده بود که «برای گفتگو باید در چارچوب نظام قانونی رفتار کرد.»

با این‌همه هواداران گفتگو و صلح آرمان‌های خود را جدا از تنش‌های سیاسی می دانند. درخواست گردهمایی به رنگ سفید نخست از سوی یک فرد ناشناس در شبکه‌های اجتماعی پیشنهاد شد. خیلی زود این ایده به طوفان توییتری با هشتگ #Parlem et #hablemos (سخن بگوییم) تبدیل شد.
راهپیمایی های روز شنبه در حالی روی داد که در روزهای پایانی هفته مقامهای پلیس که مسئولیت برگزار نشدن همه‌پرسی در کاتالونیا را بر عهده داشتند نشانه‌های کمرنگی از نرمش را از خود نشان دادند. رییس پلیس کاتالونیا برای نخستین بار از سوی نیروهای امنیتی بخاطر خشونت پلیسی در روز یکم اکتبر هنگام برگزاری همه‌پرسی عذرخواهی کرد. در جریان خشونت‌های پلیس، ۹۲ نفر زخمی شدند.