برنامه سازمان جهانی بهداشت در راستای کاهش شیوع وبا

برنامه سازمان جهانی بهداشت در راستای کاهش شیوع وبا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بیماری وبا در زمان حاضر دامنگیر مردم بیش از ۴۰ کشور جهان است. سالانه حدود ۲.۹ میلیون نفر به این بیماری مبتلا شده و ۹۵ هزار نفر در اثر این بیماری جان می‌سپارند.

آگهی

وبا یک بیماری باکتریایی است که در اثر مصرف آب و مواد غذایی آلوده فرد را مبتلا کرده و در میان جمعیت گسترش می‌یابد. در صورت آلودگی به باکتری وبا فرد دچار اسهال و استفراغ شدید شده و در موارد بحرانی می‌تواند سبب مرگ فرد در عرض چندساعت شود.

در یمن از آوریل امسال نزدیک به ۷۰۰ هزار مورد مشکوک به وبا شناسایی و بیش از ۲۰۰۰ مرگ بر اثر ابتلا به آن گزارش شده است.

بجز یمن این بیماری در ماه‌های اخیر در نیجریه، هائیتی و جمهوری دموکراتیک کنگو نیز شیوع یافته است.

واکسن خوراکی که توسط سازمان بهداشت جهانی تایید شده است، تنها ۶ دلار به ازای هر فرد قیمت دارد و می‌تواند به مدت سه سال از افراد در برابر ابتلا به این بیماری حفاظت کند.


در یک برنامه همگانی با کمک سازمان جهانی بهداشت و دیگر ارگان‌های سازمان ملل متحد تصمیم بر آن شده تا با افزایش کیفیت آب و فاضلاب و همچنین استفاده از واکسن خوراکی در مناطقی که وبا به طور گسترده شیوع دارد، تا حد ممکن از شیوع آن جلوگیری شود.


براساس پیش‌بینی‌های سازمان جهانی بهداشت، این برنامه می‌تواند تا سال ۲۰۳۰ وبا را در ۲۰ کشور جهان ریشه‌کن کرده یا به حداقل برساند. درصورتی که این برنامه عملی شود، حدود ۹۰ درصد از میزان مرگ و میر در اثر وبا در جهان کاسته می‌شود.


هند با بیش از ۶۷۵ هزار مورد ابتلا به وبا در سال، بدترین وضعیت را در میان کشورهایی که با شیوع وبا دست و پنجه نرم می‌کنند، دارد. این کشورهمچنین بالاترین میزان جمعیتی را که به آب آشامیدنی تمیز و سیستم فاضلاب مناسب دسترسی ندارند، در خود جای داده است. اتیوپی و نیجریه در این رده‌بندی به ترتیب در مقام دوم و سوم هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حل مشکل مقاومت آنتی‌بیوتیکی تنها با ۲ دلار به ازای هر فرد در سال

آمار خودکشی مردان و زنان در اتحادیه اروپا؛ کدام کشور بالاترین و پایین‌ترین نرخ را دارند؟

موج گرما؛ سازمان جهانی بهداشت از «فشار مضاعف» بر نظام‌های درمانی ابراز نگرانی کرد