ملک سلمان در دیدار با پوتین خواهان توقف مداخلات ایران در خاورمیانه شد

ملک سلمان در دیدار با پوتین خواهان توقف مداخلات ایران در خاورمیانه شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی که با هیات همراه روز چهارشنبه برای سفری سه روزه وارد روسیه شده است، روز پنجشنبه با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دیدار و گفتگو کرد. این اولین سفر پادشاه عربستان سعودی به کشور روسیه است.

بازار جهانی نفت و تحولات منطقه خاورمیانه محور گفتگوی مقامات عالیرتبه دو کشور روسیه و عربستان سعودی در این دیدار بود.

در ابتدای این دیدار رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که دعوت پادشاهی سعودی را برای بازدید از کشور عربستان پذیرفته است. ملک سلمان نیز اعلام کرد متقاعد شده است که فرصتهای متنوعی برای همکاری اقتصادی مشترک با روسیه وجود دارد؛ او همچنین گفت که روسیه و عربستان سعودی همکاری با یکدیگر را با هدف ایجاد ثبات در بازارهای جهانی نفت ادامه خواهند داد.

امضای چند قرارداد سرمایه گذاری از جمله پروژه گاز طبیعی مایع و طرح‌های پتروشیمی از جمله برنامه پادشاه عربستان و هیات همراه در جریان این سفر است.

پادشاه عربستان سعودی با اشاره به تحولات خاورمیانه، اعلام کرد که باید تمامیت ارضی عراق حفظ شود و برای پایان یافتن درگیری‌های سوریه و حفظ یکپارچگی این کشور نیز ضروریست تا یک راه حل سیاسی پیدا شود.

ملک سلمان همچنین به نقش ایران در تحولات منطقه اشاره و تاکید کرد که ایران باید اقدامات مداخله جویانه خود در منطقه خلیج فارس را متوقف کند. او گفت: «ما تاکید می کنیم که برای رسیدن به ثبات و امنیت در یمن، امنیت و ثبات منطقه خلیج و خاورمیانه یک ضرورت فوری است.»

پادشاه عربستان سعودی خواهان تاسیس یک مرکز بین المللی برای مبارزه با تروریسم تحت حمایت سازمان ملل و تشکیل یک کشور مستقل فلسطین با مرکزیت بیت المقدس شرقی شد. او همچنین گفت که جامعه بین المللی باید مسئولیت آنچه را که برای مسلمانان روهینگیا در میانمار روی می دهد، بپذیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ملک سلمان در مسکو؛ عربستان در پی منصرف کردن روسیه از حمایت ایران

پوتین «در جمع سربازانش» بار دیگر نامزد انتخابات شد؛ تصمیم رئيس جمهوری روسیه چه پیام‌هایی دارد؟

درخواست پوتین و بن سلمان از همه اعضای اوپک پلاس: به دیگر تولیدکنندگان نفت ملحق شوید