Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آمادگی جمهوریخواهان آمریکا برای ممنوعیت کاربرد لوازم جانبی اسلحه

آمادگی جمهوریخواهان آمریکا برای ممنوعیت کاربرد لوازم جانبی اسلحه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

برای اولین بار در دهه‌های اخیر، جمهوریخواهان کنگره آمریکا اعلام کردند که آمادۀ گفتگو درباره ممنوعیت استفاده از برخی از لوازم جانبی (bump-stocks) هستند که نصب آنها باعث «خودکار شدن اسلحه» می شود.

اعلام همکاری جمهوریخواهان در این زمینه روز چهارشنبه و پس از آن اعلام شد که یکشنبه گذشته استیون پداک، مهاجم ۶۴ ساله در جریان برگزاری یک کنسرت موسیقی کانتری در لاس وگاس به حاضران شلیک کرد. او ۵۸ نفر را کشت و صدها نفر را نیز زخمی کرد.
پلیس در جریان جستجوی اتاق او در هتل ۲۳ اسلحه پیدا کرد که ۱۲ قبضه از آنها مجهز به لوازم جانبی بودند که کاربرد اسلحه‌ها را شبیه اسلحه‌های خودکار کرده بودند.

اگرچه بیش از سی سال است که استفاده از اسلحه خودکار در ایالات متحده آمریکا ممنوع است اما استفادۀ مجاز از لوازم جانبی، این امکان را برای مالکان اسلحه فراهم کرده تا بگونه‌ای قانونی، اسلحه‌های خود را تبدیل به اسلحه خودکار کنند.

برای یک نسل جمهوریخواهان کنگره و در کنار آنها محافظه کاران دموکرات، با وجود افزایش قابل توجه شمار قربانیان استفاده از سلاح‌های گرم، مانع از تصویب هر نوع قانونی شده اند که استفاده از اسلحه را محدود می کند. آنها حتی سال گذشته و پس از تیراندازی در اورلاندو، مانع از تصویب قانونی شدند که مانع از فروش اسلحه به خریدارانی می شد که در فهرست مظنونان اقدامات تروریستی بودند.

جان کورنی، دومین مقام عالیرتبه حزب جمهوریخواههان در سنای آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که با وجود آنکه خود مالک اسلحه‌های زیادی است اما از رئیس کمیته قضایی کنگره درخواست کرده تا درباره لوازم جانبی که نصب آنها رو اسلحه ها، آنها را تبدیل به سلاح‌های خودکار می کند، تحقیق کند.

این سناتور تگزاس که در گذشته از مخالفان اعمال محدودیت در استفاده از اسلحه بود می گوید: «اگر کسی بتواند با خرید و استفاده از لوازم جانبی، یک سلاح نیمه اتوماتیک را به سلاح اتوماتیک تبدیل کند و تلفات جمعی مانند آنچه در لاس وگاس شاهد آن بودیم را بوجود بیاورد، باید درباره آن نگران بود و موضوع را بررسی کرد.»

طرح ممنوعیت استفاده از این دست از لوازم جانبی از سوی دایان فانشتاین، سناتور دموکرات کالیفرنیا مطرح شده است. به گفته خانم فاینشتاین ۲۶ سناتور در تهیه این طرح همکاری داشته اند و تمام سناتورهای دموکرات طرفدار این لایحه هستند. با این وجود او در تلاش است تا جمهوریخواهان را نیز با خود همراه کند. در حال حاضر جمهوریخواهان هم در سنا و هم در مجلس نمایندگان آمریکا دارای اکثریت هستند.

تحقیقات جدید درباره نجات یافتگان تیراندازی‌ها در آمریکا نشان داده است که هرساله ۷۸ هزار نفر در این کشور به دلیل حوادث ناشی از استفاده از اسلحه در بیمارستانها تحت درمان قرار می گیرند و مصدومیتهای ناشی از استفاده از اسلحه و همچنین اجبار مصدومان به ترک کار، سالانه دست کم ۴۶ میلیارد دلار برای امریکا هزینه به همراه دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیامد آزادی حمل اسلحه در آمریکا: ۵۲۱ تیراندازی در ۴۷۷ روز

حمله لاس وگاس؛ ۵۹ کشته و بیش از ۵۰۰ مجروح

قتل‌عام لویستون؛ پس از ۴۸ ساعت جستجو سرانجام «جسد» مظنون حمله پیدا شد