Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

پیامد آزادی حمل اسلحه در آمریکا: ۵۲۱ تیراندازی در ۴۷۷ روز

پیامد آزادی حمل اسلحه در آمریکا: ۵۲۱ تیراندازی در ۴۷۷ روز
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بنا بر قانون ایالات متحده آمریکا، حمل اسلحه در این کشور آزاد و خرید و فروش آن در میان شهروندان رایج است. اما دقیقا چه تعداد از مردم این کشور مسلح هستند و استفاده از چه نوع اسلحه‌ای طرفداران بیشتری دارد؟

آمریکا یکی از معدود کشورهایی است که قانون اساسی آن از حق داشتن اسلحه حمایت می کند. در متن قانون آمده است: «داشتن یک نیروی منظم شبه نظامی مردمی برای امنیت یک کشور آزاد ضروری است و حق مردم برای حمل و نگهداری اسلحه، نباید نقض شود».

بر این اساس، بنا بر یک نظرسنجی که در ماههای مارس و آوریل سال ۲۰۱۷ میلادی در این کشور با موضوع «ارتباط پیچیده امریکا با اسلحه» انجام شد، دست کم ۳۰ درصد از آمریکایی‌ها صاحب اسلحه هستند.

تیراندازی به انبوه جمعیت مانند آنچه در چارلستون، اورلاندو و لاس وگاس دیده شد یک بار دیگر موضوع آزادی حمل اسلحه در آمریکا را زیر سوال برد و بار دیگر استدلالات موافقان و مخالفان حمل اسلحه در این کشور را بر سر زبان‌ها انداخت.

بنا بر تحقیقات ۳۰ درصد از بزرگسالان در این کشور با خود اسلحه حمل می کنند. حمل اسلحه توسط این شمار قابل توجه، چه پیامدهای مرگباری به همراه داشته است؟

وجود این شمار بالا از افراد مسلح، برای اروپایی‌ها عجیب است اما مهم است که یادآوری شود که آمریکا از نظر تاریخی و فرهنگی محیط متفاوتی با اروپا دارد و به همین دلیل استفاده از سلاح گرم در میان شهروندان آن رایج است.

باراک اوباما در سال ۲۰۱۶ میلادی و در جریان یک سخنرانی به حادثه تیراندازی سندی هوک که در سال ۲۰۱۲ میلادی روی داد و در آن به دانش آموزان و معلمان تیراندازی شد، اشاره کرد و خواستار اعمال قوانین سختگیرانه برای حمل اسلحه شد. اما تلاش‌های او برای تصویب قوانین جدیدی در این موضوع، به نتیجه نرسید.

Here are the stats: Per population, we kill each other with guns at a rate 297x more than Japan, 49x more than France, 33x more than Israel.

— President Obama (@POTUS44) June 21, 2015

در آن زمان انجمن ملی سلاح که یکی از قدرتمندترین لابی‌های حمل اسلحه در آمریکا است اعلام کرد: «وسواس رئیس جمهور اوباما برای کنترل اسلحه هیچ مرزی ندارد.»

دونالد ترامپ پس از آغاز دوره ریاست جمهوری اش، در ماه فوریه با امضای فرمانی مقررات وضع شده در دوران باراک اوباما را که خرید اسلحه برای مبتلایان به بیماریهای روانی را سخت کرده بود، لغو کرد.

او همچنین در سخنرانی اش پس از حادثه تیراندازی در لاس وگاس که ۵۹ کشته و ۵۲۵ زخمی بر جای گذاشت، هیچ اشاره‌ای به قوانین اسلحه در آمریکا نکرد. این رفتار او انتقاد بسیاری از مخالفان حمل اسلحه و همچنین نمایندگان دموکرات کنگره آمریکا را برانگیخت.

از جملۀ منتقدان، هیلاری کلینتون نامزد پیشین انتخابات ریاست جمهوری این کشور بود. او در پیامهایی توییتری ضمن همدردی با بازماندگان قربانیان حادثه تیراندازی در لاس وگاس اعلام کرد که باید تمام سیاستمدارانِ منتقد در کنار یکدیگر بایستند و با یکدیگر کار کنند تا بتوانند تلاش های انجمن ملی سلاح را خنثی کنند.

Hillary Clinton: “We can and must put politics aside, stand up to the NRA, and work together to try to stop this from happening again.” pic.twitter.com/SQjn4zGWki

— NBC Nightly News (@NBCNightlyNews) October 2, 2017

کنگره ایالات متحده آمریکا بتازگی با هدف کاهش محدودیتهای حمل اسلحه، دو قانون مهم را به بحث گذاشت که عبارت بودند از قانون مربوط به استفاده از صدا خفه کن در اسلحه و همچنین حق حمل پنهانی اسلحه در زمان سفر در ایالتهای آمریکا.

حال باید دید با توجه به تکرار حوادث مرگبار ناشی از استفاده از اسلحه، آیا بار دیگر قدرت لابی‌های اسلحه در کنگره حرف آخر را می زند یا تلاش مبارزان با قانون آزادی حمل اسلحه به نتیجه خواهد رسید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«سلاح‌های ارواح» که بایدن قصد مبارزه با آن را دارد چیست؟

کدام کشور اروپایی بیشترین نیروی پلیس را دارد؟

جانسون به جای جکسون؛ ترامپ موقع مسخره کردن حواس‌پرتی بایدن دچار فراموشی شد