برندگان نوبل شیمی سال ۲۰۱۷ میلادی اعلام شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
برندگان نوبل شیمی سال ۲۰۱۷ میلادی اعلام شدند

کمیته جوایز نوبل نام برندگان جایزه شیمی نوبل سال ۲۰۱۷ را اعلام کرد. جایزه نوبل شیمی امسال به طور مشترک به ژاک دوبوشه (محقق دانشگاه لوزان سوییس)، یوآخیم فرنک (محقق دانشگاه کلمبیا نیویورک آمریکا) و ریچارد هندرسون (محقق مرکز تحقیقات زیست مولکولی دانشگاه کمبریج بریتانیا) تعلق گرفت.

این جایزه بخاطر دستاوردهای شگرف این سه محقق در زمینه میکروسکوپ الکترونی تعلق گرفت. میکروسکوپ الکترونی قادر است اجسام مولکولی و اجزای سلولی بسیار کوچک را برای انسان قابل دیدن و بررسی کند.

تا چند دهه گذشته میکروسکوپ‌های الکترونیکی تنها قادر بودند که اجسام «مرده» را تنها به صورت «دوبعدی» نمایش دهند. تلاش این سه دانشمند و همکارانشان سبب شد تا دانشمندان بتوانند با استفاده از میکروسکوپ الکترونی اجسام مولکولی و اجزای سلولی را «زنده»، با حفظ ساختار اصلی آنان و به صورت «سه‌بعدی» مشاهده کنند.

این ابداعات و اکتشافات به دانشمندان علوم زیستی و شیمیایی کمک می‌کند تا با دقت بیشتری به بررسی مولکول‌های زیستی بپردازند. آگاهی یافتن از چگونگی کارکرد مولکول‌های زیستی می‌تواند اثرات بزرگی بر پیشرفت علوم پزشکی، درمان بیماری‌های گوناگون، تولید دارو و توسعه صنایع غذایی داشته باشد.