خامنه ای در دیدار با اردوغان: استقلال کردستان عراق تلاش قدرت‌های خارجی برای ایجاد اسرائیل جدید است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
خامنه ای در دیدار با اردوغان: استقلال کردستان عراق تلاش قدرت‌های خارجی برای ایجاد اسرائیل جدید است

علی خامنه‌ای، رهبر ایران در دیدار با رئیس جمهوری ترکیه، استقلال کردستان عراق را تلاش قدرتهای خارجی در ایجاد یک «اسرائیل جدید» در منطقه برای ایجاد اختلاف و جنگ خواند.

رجب طیب اردوغان نیز انگیزه کشورهای آمریکا، اسرائیل و فرانسه را تجزیه در خاورمیانه و بهره برداری به نفع خود دانست و گفت که آنها همین نقشه را برای سوریه هم در سر دارند.

در این دیدار که با حضور حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران صورت گرفت، رهبر ایران با خیانت آمیز خواندن بحث استقلال اقلیم کردستان در حق منطقه خواستار تصمیم قاطع و جدی دولت عراق شد و اعلام کرد که دولتهای ایران و ترکیه نیز باید هرگونه اقدام ممکن را برای مقابله با آن انجام دهند.

آقای خامنه‌ای گفت: «نگاه آمریکا و دولتهای اروپایی به موضوع با نگاه ایران و ترکیه کاملاً متفاوت است و آمریکا مایل است که همواره یک عامل ایذایی علیه ایران و ترکیه در اختیار داشته باشد، بنابراین به آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها و مواضع آنها به هیچ‌ وجه نمی‌توان اعتماد کرد.»

آقای اردوغان نیز بر واکنش مشترک ایران و ترکیه تاکید کرد. وی اقدام مسعود بارزانی در برگزاری همه پرسی استقلال کردستان عراق را اشتباهی نابخشودنی خواند و با بیان اینکه اسرائیل تنها کشوری است که استقلال کردستان عراق را به رسمیت می شناسد گفت: «همسایگان عراق این تصمیم اقلیم کردستان رانخواهند پذیرفت.»

آقای خامنه ای با اشاره به نشست آستانه و همکاری ایران و ترکیه در این مذاکرات صلح سوریه گفت: «البته مساله داعش و تکفیریها به این شکل پایان نخواهد یافت و حل این مساله نیازمند برنامه بلند مدت و واقعی است.»

حسن روحانی و رئیس جمهوری ترکیه پیش از دیدار با رهبر ایران، ملاقات و گفتگویی چند ساعته پشت درهای بسته داشتند.

حسن روحانی در نشست خبری پس از این گفتگو، مردم کردستان عراق را همسایگان خوب ایران دانست و افزود که دو کشور ایران و ترکیه نمی‌خواهند به مردم کردستان عراق فشار وارد کنند اما باید در تصمیمات اشتباه برخی از سران اقلیم تجدید نظر شود.

درباره این موضوع بیشتر بخوانید: روحانی: ایران و و ترکیه لنگر ثبات در خاورمیانه هستند

روسای جمهور ایران و ترکیه همچنین اعلام کردند که ایران و ترکیه با هر گروه تروریستی در هر کجا که باشند، مبارزه می‌کنند.