سازمان ملل: جهان در سال جاری بیش از ۲ میلیون پناهجو داشته است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سازمان ملل: جهان در سال جاری بیش از ۲ میلیون پناهجو داشته است

سازمان ملل متحد طی گزارشی آمار پناهجویانی که در سال ۲۰۱۷ و تا پایان ماه سپتامبر بر اثر مناقشات منطقه‌ای و اعمال خشونت و آزار از زندگی و خانه و کاشانه خود رانده شده‌اند را بیش از ۲ میلیون نفر اعلام کرده است.

فیلیپو گراندی کمیسر عالی این سازمان در امور پناهجویان با ارائه این آمار بویژه بر رانده‌شدگان از میانمار، سودان جنوبی و سوریه تاکید کرده است. بنا به همین گزارش در پایان سال ۲۰۱۶ آمار رانده‌شدگان از موطن خود در سراسر جهان به رکورد ۶۵ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر رسید که ۲۲ میلیون نفر از این تعداد به عنوان پناهجو ثبت شده‌اند.

گزارش سازمان ملل می افزاید که در سال جاری تنها ۵۰ هزار نفر از سودان جنوبی و ۱۸ هزار نفر به خاطر درگیری‌ها در جمهوری آفریقای مرکزی از این کشورها گریخته‌اند.

کمیسر عالی سازمان ملل که در نشست کمیته اجرایی دفتر پناهجویان در ژنو سخن می‌گفت، از جنگ سوریه به عنوان عامل بزرگ ریشه کن شدن وسیع ترین موج انسانی از وطن و کاشانه خود یاد کرد، جنگی که شهروندان این کشور همچنان از ادامه آن رنج می‌برند.

فیلیپو گراندی در این نشست همچنین هشدار داد که حقوق پناهجویان در سراسر جهان از جمله در اروپا و ایالات متحده آمریکا پایمال می شود. او گفت: «بستن مرزها به روی پناهجویان، محدودیت‌های پذیرش پناهجو بویژه در مناطق ساحلی و ادامه بازداشت‌ها و فشار برای بازگرداندن آنها، از جمله شرایط ناگواری است که با کمال تاسف بر پناهجویان تحمیل می شود.»

وی یادآور شد در حال حاضر نزدیک به یک میلیون و ۲۰۰ هزار پناهجو نیاز به اسکان مجدد دارند، اما به نظر می رسد تا پایان سال جاری تنها برای کمتر از ۱۰۰ هزار نفر چنین امکانی در دسترس باشد.