Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

مدارس «جنسیت خنثی» در سوئد؛ مبارزه با کلیشه های جنسیتی

مدارس «جنسیت خنثی» در سوئد؛ مبارزه با کلیشه های جنسیتی
Copyright 
نگارش از مریم طوسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

چندین مدرسه در سوئد تصمیم گرفته اند تا از طریق آموزش با کلیشه های جنسیتی مبارزه کنند. از زمان پیش دبستانی در این مدارس هیچ هنجاری برای کودکان در انتخاب اسباب بازی ها وجود ندارد و شخصیت های کلیشه ای داستان ها نیز بازنویسی شده اند.

تحقیقات جدید نشان می دهند که کودکان دختر و پسر تا سن ده سالگی با کلیشه های جنسیتی ای آموزش می بینند که آثار مخربی را موجب می شوند.

این تحقیقات نشان می دهند که چگونه کلیشه ها و هنجارهای فرهنگی-جنسیتی ای که در ۱۵ کشور دنیا به کودکان آموزش و از سنین ده تا ۱۴ سال در کودکان نهادینه می شود آنها را بیشتر در خطر مشکلات روانی قرار می دهد.

محققان می گویند که کلیشه های جنسیتی خطر خشونتهای جسمانی و جنسی، ازدواج کودکان و ابتلا به اچ آی وی را و خودکشی را برای دختران و پسران افزایش می دهد.

از لحظه تولد، جنسیت یک کودک نوع لباس پوشیدن، اسباب بازیها و نوع رفتار جامعه با او را مشخص می کند.

The Swedish Preschool Practice That Makes Kids More Successful https://t.co/r4sLTr64NL via helloparentco</a></p>— C. Joslin-Callahan (cjoslincallahan) September 23, 2017

در مدارس «جنسیت خنثی» در سوئد عروسک ها مخصوص دختربچه ها یا خانه سازی مخصوص پسر بچه ها نیست و بازیها طوری طراحی می شوند که نیاز به انتخاب جنسیتی اسباب بازی وجود نداشته باشد.

معلم ها در این مدرس موظف اند تا در آموزش و بازی، کودکان را به سوی مرزهای جنسیتی نکشانند و آنها را در موقعیت انجام کارها و بازیهایی که در چارچوب هنجارهای جنسیتی یک جنس قرار ندهند و آنان را در انتخاب آزاد بگذارند.

Interesting story of a gender-neutral preschool: https://t.co/8S477lY0IQ

— Emily Brooks (@emilybrooks89) July 7, 2017

در گام اول این مدارس اصطلاح «پسر» و «دختر» را در آموزش حذف کرده و تلاش می کنند تا کودکان را تنها با نام کوچکشان خطاب قرار دهند و یا از ضمیر «hen» خنثی برای صحبت کردن استفاده کنند.

در برخی زبانها مانند زبان فارسی ضمائر دستور زبانی مخصوص جنس مونث و مذکر وجو ندارد اما در زبانهایی مانند عربی، فرانسوی، انگلیسی و سوئدی ضمایر مختص به دو جنس وجود دارند.

روتا راجالین اولین مدرسه پیش دبستانی «جنسیت خنثی» را در قسمت قدیمی شهر استکهلم تاسیس کرده است. در مدرسه او داستانهای و آهنگ های کودکان برای زدودن کلیشه های جنسیتی نوشته و یا بازنویسی شده اند. در میان شخصیتهای این داستانها مادران مجرد و والدین همجنسگرا وجود دارند و شاهزاده های سوار بر اسب سفید تبدیل به پرنسس های سوار بر اسب سفید شده اند. اما در اکثر موارد مربیان داستانهایی را انتخاب می کند که وارد دنیای کلیشه های جنسیتی نشوند.

سوئد در رتبه چهارم کشورهایی با بیشتر برابری جنسیتی قرار دارد. دولت این کشور تلاش می کند تا موضوع برابری را با آموزش به کودکان منتقل کند.
بر اساس قانون مصوب سال ۱۹۹۸ در این کشور تمام مدارس موظفند تا بوسیله آموزش با کلیشه های جنسیتی مبارزه کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر حمل و نقل نروژ برای تحقق رویای همسرش از وزارت استعفا داد

شکاف جنسیتی در ایران، در گفتگو با دو کنشگر حقوق زنان

گزارش شکاف جنسیتی در جهان