میانمار؛ احتمال «اهمال‌» دفتر سازمان ملل درباره وضعیت ساکنان روهینگیا

میانمار؛ احتمال «اهمال‌» دفتر سازمان ملل درباره وضعیت ساکنان روهینگیا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

بحران میانمار بزرگ‌ترین جمعیت بی‌خانمان و از کشور رانده شده جهان را پدید آورده است. بر اساس تازه‌ترین گزارش سازمان ملل از پایان ماه اوت، نزدیک نیم میلیون نفر به بنگلادش پناهنده شده اند.

در همین حال و بر اساس گزارش بی بی سی، در چهار سال گذشته رییس دفتر سازمان ملل در میانمار تلاش کرده تا مسائل حقوق بشر و پایمال شدن حقوق ساکنان روهینگیا را کم جلوه نشان دهد. بنا به این گزارش و به گفته یکی از مقام‌های پیشین سازمان ملل ملل، رییس دفتر سازمان ملل مانع حضور بازرسان این سازمان از بخش غربی میانمار شده است. دفتر سازمان ملل در میانمار گزارش بی بی سی را «شدیدا نادرست» خوانده است.

در تازهترین واکنش، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد خواستار «توقف عملیات‌های نظامی» در غرب میانمار شده است: «به نظر می‌رسد الگویی نگران‌کننده از تجاوز و راندن افراد از خانه‌هاشان وجود دارد. مهم است که نهادهای زیردست سازمان ملل و دیگر سازمان‌های غیر دولتی امکان دسترسی فوری به همه مناطق آسیب دیده را داشته باشند. این وضعیت به سریع‌ترین بحران پناهجویان در حال رشد در جهان و کابوس حقوق بشر و مدافعان آن تبدیل شده است.»

Violence in Myanmar – whether by the military or radical elements – must end; Rohingya must be allowed to return home. pic.twitter.com/JGV04eWUm3

— António Guterres (@antonioguterres) 28 septembre 2017

با گذشت یک ماه از آغاز بحران میانمار، واژگون شدن قایقی حامل پنجاه پناهجو در بندر بنگال بار در روز پنجشنبه، بار دیگر مشکلات مسلمانان روهینگیا را در کانون توجه مدافعان حقوق بشر و سازمان‌های بین المللی قرار داده است. در اسن سانحه، دست‌کم ۱۸ نفر جان باختند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا نخست‌وزیر پیشین بریتانیا خواستار انحلال سازمان ملل متحد شد؟

ایالات متحده و ژاپن خواستار پای کارآمدن «همه کشورها» برای ممنوعیت توسعه سلاح‌های هسته‌ای در فضا شدند

رئیس امور بشردوستانه اتحادیه اروپا: اسرائیل مدرکی برای حمایت از ادعاهایش علیه اونروا ارائه نکرده است