Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تاجیکستان؛ سوگواری خشن و یا اسراف غذا در جشن‌ها ممنوع است

تاجیکستان؛ سوگواری خشن و یا اسراف غذا در جشن‌ها ممنوع است
Copyright 
نگارش از Soroush Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مقامات تاجیکستان در اقدامی بی سابقه فریاد کشیدن، کندن موی سر و توی سر زدن به هنگام سوگواری را ممنوع اعلام کرده اند. کمیته دولتی امور مذهبی تاجیکستان ضمن تعیین این ممنوعیت استخدام افراد از جمله مداحان را نیز که مراسم سوگواری را پر سر و صدا و متشنج تر می کنند برخلاف مقررات اعلام کرده است.

از سوی دیگر این کمیته به شهروندان توصیه کرده است آداب و رسوم تاجیکان را بهنگام شرکت در مراسم عزاداری حفظ و رعایت کنند. از جمله این آداب و رسوم پوشیدن لباس آبی رنگ است. بنابراین استفاده از لباسهای سیاه به شهروندان توصیه نشده است.

برخی از مقامات تاجیک لباسهای بلند سیاه رنگ زنانه را نشانه ای از افراط گرایی می دانند. از همین رو مقامات دولت تاجیکستان برای مقابله با افراط گرایی، همچنین برای احترام به حریم خصوصی افرادی که در نزدیکی محل سوگواری زندگی می کنند، به ایجاد تغییر و تحول در رسوم عزاداری روی آورده اند.

#Tajikistan: Good Grief: Tajik Officials Ban Loud Wailing, Black Clothing At Funerals FarangisN</a> <br> <a href="https://t.co/81a32FRXYJ">https://t.co/81a32FRXYJ</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/CentralAsia?src=hash">#CentralAsia</a></p>— Eurasia Update (eurasia_update) 26 septembre 2017

کنترل مقدار مواد غذایی مورد استفاده در جشن و سوگواری
مقامات تاجیکستان نه تنها نحوه عزاداری مردم را کنترل می کنند بلکه میزان خوراک تهیه شده در مراسم سوگواری و یا جشن عروسی نیز می تواند تحت نظارت قرار می گیرد.

براساس قانونی که به نام «تنظیم» مشهور شده و در سال ۲۰۰۷ میلادی به تصویب رسید، برگزاری مجالس عروسی و یا عزاداری پرخرج و یا به هدر دادن مواد غذایی کنترل می شود و متخلفین با جریمه سنگینی معادل ۴ هزار دلار روبرو هستند. تکرار این جرایم مستوجب جریمه ۵ هزار و ۷۰۰ دلاری خواهد بود.

هدف از تدوین و تصویب چنین قانونی مقابله با تبعات بحران جهانی اقتصادی اعلام شده است.

در اواخر ماه اوت سال جاری نیز دامنه اعمال این قانون گسترش پیدا کرد. براین اساس برگزاری جشن‌های پرهزینه از سوی کارکنان دولت به تعلیق آنها از پست خود منجر خواهد شد.

در مواد الحاقی به قانون برگزاری مراسم پرهزینه ای چون سالگرد فوت، جشن نامگذاری نوزاد و یا مراسم ختنه ممنوع اعلام شده است.

مبارزه دولت برای جلوگیری از ولخرجی برخی از شهروندان در به هدر دادن مواد غذایی تا حدی جدی است که ماموران دولتی در یک مورد ساعاتی پیش از آغاز مراسم عروسی وارد خانه اشخاص شده و مواد غذایی که مقدار آن از نظر آنها بیش از حد بوده را مصادره کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها