نتایج غیر رسمی همه پرسی استقلال کردستان عراق: موافقان با ۹۳ درصد پیشتاز

نتایج غیر رسمی همه پرسی استقلال کردستان عراق: موافقان با ۹۳ درصد پیشتاز
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

به گزارش تلویزیون رودا در اربیل حامیان استقلال اقلیم کردستان عراق توانسته اند در همه پرسی روز دوشنبه بیش از ۹۳ درصد آراء را کسب کنند. این نتایج رسمی نیست و مقامات اقلیم کردستان عراق پیشتر گفته اند که احتمالا نتایج رسمی روز سه شنبه اعلام خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز برآوردها از میزان مشارکت در همه پرسی استقلال کردستان عراق حاکی از حضور ۷۸ درصد واجدین شرایط در اقلیم کردستان است.

شمارش آراء این همه پرسی از شب گذشته آغاز شده و روز سه شنبه نیز ادامه خواهد یافت.

Early morning results continue to trickle into Erbil. #KurdistanReferendumhttps://t.co/O5PuodrqGmpic.twitter.com/FPCq62z8ID

— Rudaw English (@RudawEnglish) September 26, 2017

در بغداد، حیدر العبادی نخست وزیر دوشنبه شب اعلام کرد که دولت مرکزی عراق درباره نتیجه همه پرسی استقلال که مخالف قانون اساسی عراق است با مقامات کردستان گفتگو نخواهد کرد.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم خودمختار کردستان عراق نیز گفته است که همه پرسی روز دوشنبه الزام آور نیست و تنها این مشروعیت را به کردستان عراق می دهد که با بغداد و کشورهای همسایه درباره استقلال منطقه تحت کنترل کردها در عراق مذاکره کند.

بیشتر بخوانید:همه آنچه در روز همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق اتفاق افتاد

از سوی دیگر جمعی از نمایندگان پارلمان عراق در واکنش به همه پرسی کردستان عراق، در نامه ای به دادگاه قانون اساسی خواستار بررسی عدم صلاحیت «فواد معصوم» رئیس جمهوری این کشور شده اند.

کاخ سفید نیز طی بیانیه ای اعلام کرده که آمریکا از برگزاری همه پرسی استقلال در کردستان عراق و در مناطقی که خارج از اقلیم کردستان است، به شدت مایوس شده است. در این بیانیه آمده است که این همه پرسی غیر الزام آور، روابط تاریخی آمریکا با مردم اقلیم کردستان عراق را تغییر نمی دهد.

کاخ سفید گفته است که آمریکا معتقد است همه پرسی کردستان عراق باعث «افزایش بی ثباتی» در منطقه می شود و مشکلات بیشتری برای مردم اقلیم کردستان عراق بوجود خواهد آورد.

کشورهای همسایه عراق بویژه ترکیه و ایران نگران اند که برگزاری همه پرسی در کردستان عراق باعث افزایش ناآرامی های جدایی طلبانه در کشورهایشان شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آخرین اخبار همه‌پرسی استقلال کردستان عراق: آمریکا نتیجه رفراندوم را نمی‌پذیرد

بغداد در رقابت با اقلیم کردستان، خط لوله نفت کروک-جیهان را بازگشایی می‌کند

حذف سهمیه اقلیت‌ها در انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان عراق؛ ترکمان‌ها با فهرست مشترک شرکت می‌کنند