Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آلمان؛«ورود راست افراطی به بوندستاگ نشان نارضایتی از وضع موجود است»

آلمان؛«ورود راست افراطی به بوندستاگ نشان نارضایتی از وضع موجود است»
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

با کورینا هورست، کارشناس مسایل سیاسی از بنیاد مارشال درباره نتیجه انتخابات آلمان و ورود راستهای افراطی به بوندستاگ، پارلمان آلمان گفتگو کردیم. راستهای افراطی اولین بار پس از جنگ دوم جهانی با کسب ۱۳ درصد آرا وارد پارلمان آلمان بوندستاگ شدند. چپهای افراطی هم ۹ درصد آرا را از خود کردند. در مجموع بیش از ۲۰ درصد مردم در آلمان از گروههای افراطی حمایت می کنند. آیا آلمان هم مانند دیگر کشورهای اروپایی شده است که مردم به گروههای مخالف و افراطی رای می دهند؟

کورینا هورست: رای بالا به راستهای افراطی لزوما به این معنا نیست که مردم با اهداف این حزب موافق هستند. این رای تنها نشانه نارضایتی از شرایط فعلی است. رهبران راستهای افراطی هم کاملا از نقطه نظر فکری و ایدئولوژیکی متفاوت هستند. یکی به لیبرالها نزدیک است و دیگری به محافظه کاران.

یورونیوز: راستهای میانه رو مانند انتخابات هلند، فرانسه و اینبار در آلمان نیز کرسیهای زیادی را از دست دادند. آیا دولت قدرت خود را از دست خواهد داد؟

کورینا هورست: می توانم بگویم که امروز با توجه به گذشته آلمان، باید یکبار دیگر به تمام اروپایی‌ها یادآور شویم تا اتفاقات جنگ دوم جهانی را فراموش نکند. نتایج همچنین نشان می دهد که اختلاف زیادی میان شرق و غرب آلمان همچنان وجود دارد. شرق آلمان پس از اتحاد هنوز در ساختار این کشور ادغام نشده است.این موضوعی است که تمام احزاب غیرافراطی آلمان باید به آن توجه کنند. ایالت‌های آلمان که خارجی کمتر در آن زندگی می کند بیشترین رای را به راستهای افراطی داده اند.

یورونیوز: مارین لوپن رهبر راستهای افراطی فرانسه به همتایان آلمانی خود تبریک گفته است و گفته که آنها نمادی از بیداری اروپا هستند. نظرتان چیست؟

کورینا هورست: در هر حال تمام گروههای افراطی راست اروپایی با یکدیگر در تعامل هستند. آنها ایدئولوژیهای مشترک دارند. به هر حال مارین لوپن هم از انتخابات آلمان به عنوان پیروزی حزب خود عنوان می کند. البته این سخنان آنچنان که باید تاثیرگذار در میان دیگر راستهای افراطی نخواهند بود. ما شاهد گروههای متفاوت در بوندستاگ خواهیم بود. پیش از این تعامل و تفاهم زیادی میان گروهها وجود داشت. امروز اما نماینده برخی از عقاید جدید در بوندستاگ حضور خواهند داشت که در جامعه حاضرند و پیش از این در بوندستاگ حاضر نبودند.

یورونیوز: شما به تاریخ رجوع کردید. به همین دلیل می توان گفت تا پیش از این انتخابات، آلمان از گزند گروههای راست افراطی در امان بود. موضوع دیگر اقتصادی است که شاید بدلیل اقتصاد بدون بحران آلمان همه انتظار پیروزی احزاب غیرافراطی را داشتند، آیا این تئوری همچنان در آلمان صدق می کند؟

کورینا هورست: فکر نمی کنم که آلمان از نفوذ گروههای افراطی و پوپولیست رهایی پیدا کرده باشد. ما در زمان جهانی شدم زندگی می کنیم. شاهد حضور صدهای هزار پناهجو در آلمان بوده ایم. مردم می ترسند و واکنش نشان می دهند. این دلیل اول است. درباره اقتصاد هم باید گفت کشور بحران نداشته است اما مواجه با اختلاف طبقاتی شدید و تبعیض هستیم. باید به این دو المان توجه وِیژه‌ای کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادای احترام آنگلا مرکل به افسرانی که تلاش کردند هیتلر را بکشند

شکست سنگین برای ائتلاف شولتس؛ محافظه‌کاران در انتخابات محلی ۲ ایالت آلمان پیروز شدند

انتخابات محلی در یک شهر آلمان؛ «پیامبرِ» راست افراطی توانست ترامپ و مارکس را شکست دهد