Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

راه دشوار آنگلا مرکل برای ائتلاف پس از رای چشم‌گیر حزب آلترناتیو برای آلمان

راه دشوار آنگلا مرکل برای ائتلاف پس از رای چشم‌گیر حزب آلترناتیو برای آلمان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نتیجه به دست آمده برای حزب ضدمهاجرت «آلترناتیو برای آلمان» (AfD) در انتخابات روز یکشنبۀ این کشور شوک آور ارزیابی شده است.

حزب «آلترناتیو برای آلمان» که اندکی بیش از چهار سال از زمان تاسیس آن می گذرد توانسته است در انتخابات سراسری این کشور نتایج شگفت انگیزی را به دست آورد. این رای گیری در وضعیتی انجام شده است که بنا بر نظرسنجی‌ها اکثریت رای دهندگان در میان تمام احزاب مختلف (به غیر از این حزب راست افراطی)، یک جامعه آزاد و مداراگر را ترجیح می دادند.

بسیاری این نتیجه را حاصل مخالفتها با سیاستهای مهاجرتی آنگلا مرکل و افزایش نگرانی های امنیتی در این کشور می دانند.
این اولین بار در بیش از نیم قرن اخیر است که یک گروه راست افراطی در آلمان وارد پارلمان می شود. حمایت‌ها از حزب «آلترناتیو برای آلمان» زمانی افزایش یافت که آنگلا مرکل در سال ۲۰۱۵ میلادی تصمیم گرفت درهای این کشور را به روی صدها هزار پناهجو باز کند.

در این انتخابات اگرچه خانم مرکل همچنان پیشتاز بود اما میزان آرای ریخته شده به نفع او در صندوق‌ها در مقایسه با سال ۲۰۱۳ میلادی کاهش چشمگیری داشت. در آن سال خانم مرکل ۴۱.۵ درصد آراء را از آن خود کرده بود.

بخش قابل توجهی از آرایی که خانم مرکل از دست داد، به نفع حزب «آلترناتیو برای آلمان» و نه سوسیال دموکراتها به صندوق‌ها ریخته شد.

برای مارتین شولتز، رهبر حزب سوسیال دموکرات، سال ۲۰۱۷ میلادی سال اوج گیری نبود. او در این سال ریاست پارلمان اروپا را ترک کرد و امیدوار بود که بتواند به عنوان صدراعظم، جایگزین آنگلا مرکل شود. اما حزب او درنهایت با کسب ۲۰ درصد آراء، بدترین نتیجه را از زمان جنگ جهانی دوم تا کنون به دست آورد.

آنگلا مرکل اکنون با شرایط دشواری برای تشکیل ائتلاف روبروست.
مارتین شولتز اعلام کرده است که در ائتلاف بزرگ شرکت نخواهد کرد و ترجیح می دهد در وضعیت کنونی و با توجه به افزایش قدرت حزب «آلترناتیو برای آلمان»، رهبری اپوزیسیون را در پارلمان این کشور بر عهده داشته باشد. در این حالت خانم مرکل تنها یک راه دارد، اینکه برای تشکیل ائتلاف سراغ «ائتلاف جامائیکا» متشکل از سبزها و لیبرال دموکراتها برود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نقش سوری‌ها در میانگین سنی بزرگترین اقتصاد اروپا؛ دریافت تابعیت آلمان رکورد زد

افزایش حملات به سیاستمداران در آلمان؛ آیا پای راست افراطی در میان است؟

اولین دادگاه کودتاچیان آلمانی؛ شهروندان رایش فکر «سرکوب مخالفان» پس از کودتا را هم کرده بودند