Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آنگلا مرکل؛ از «دختر کوچک» کُهل تا صدراعظمی

آنگلا مرکل؛ از «دختر کوچک» کُهل تا صدراعظمی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آنگلا مرکل، صدراعظم کهنه کار آلمان از زمان شروع کارزارهای انتخاباتی این کشور در صدر نظرسنجی ها قرار دارد و به نظر می رسد برای چهارمین دوره به این سمت انتخاب خواهد…

آگهی

با توجه به نتایج انتخابات پارلمان آلمان به نظر می‌رسد آنگلا مرکل، صدراعظم کهنه کار این کشور برای چهارمین دوره در سمت خود ابقاء می‌شود.

دختر کم روی کشیش پروتستان شرق کمونسیت که هلموت کهل او را «دختر کوچک» صدا می کرد پیش از قرار گرفتن در راس حزب اتحاد دمکرات مسیحی آلمان، راهی پر فراز و نشیب را طی کرده است. او پس از تحصیل در رشته فیزیک وارد دنیای سیاست شد و برای مدتی نیز بر مسند وزارت نشست.

آنگلا مرکل برای نخستین بار در سال ۲۰۰۵ پس از ائتلاف حزب اش با حزب سوسیال دمکرات به عنوان صدراعظم آلمان برگزیده شد. این ائتلاف بسیار هماهنگ تر از آن چیزی بود که برخی انتظارش را داشتند. در مقابل، ائتلافی که وی در سال ۲۰۰۹ میان راست میانه و حزب لیبرال دمکرات تشکیل داد برخلاف تصور پایان خوبی نداشت. حزب اتحاد دمکرات مسیحی در سال ۲۰۱۳ باردیگر به آغوش سوسیال دمکرات ها بازگشت.

آنگلا مرکل به زبان های انگلیسی و روس تسلط دارد و بیشتر از اغلب رهبران و سیاستمداران هم دوره خود در جهان در قدرت باقی مانده است. او همچنین نخستین رهبر جهانی آلمان است که چهار بار متوالی از سوی مجله تایم به عنوان قدرتمندترین زن جهان شناخته شده است.

5 things to know about Chancellor Angela Merkel as Germany goes to the polls on Sept. 24. https://t.co/WsASMYC8m9

— The Associated Press (@AP) September 17, 2017

صدر اعظم آلمان اوت ۲۰۱۵ در برلین آلمان طی سخنانی گفت: «من می گویم که آلمان کشوری قوی است. شعاری که باید همواره آنرا سرلوحه قرار دهیم این است که کارهای زیادی انجام شده که باید در آینده تکمیل شود.»

خانم مرکل پس از هجوم شمار زیادی از پناهجویان به سوی اروپا با یکی از بزرگترین چالش های دوران مسئولیت خود مواجه شد. او در سال ۲۰۰۵ با گشودن مرزهای آلمان به روی بیش از ۸۰۰ هزار پناهجو و گفتن این جمله که «از پس مدیریت این بحران برخواهیم آمد» ستایش جهانیان را برانگیخت در حالیکه در داخل آلمان بر شمار منتقدان سیاست های خود افزود. این شرایط سبب شد تا حزب عوامگرای «جایگزین برای آلمان» با رویکرد ضد مهاجرتی از حاشیه خارج و به کسب نخستین کرسی های خود در پارلمان امیدوار شود.

احزاب پوپولیست و راست افراطی در جریان تجمع های اعتراضی خود در ایالت های شرقی از جمله در «زاکس» و «زاکس آنهالت» به سر دادن شعارهایی تند و در مخالفت با سیاست های آنگلا مرکل پرداختند. با اینحال صدراعظم آلمان همچنان امیدوار است بتواند بر جمعیت طرفدار پوپولیست های حزب «جایگزین برای آلمان» غلبه کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اهتزاز پرچم رنگین‌کمان در برلین در روز مبارزه با همجنس‌گراهراسی، دوجنس‌گراهراسی و ترنس‌هراسی

مسابقات کشتی با انگشت در باواریا همراه با آبجو و سوسیس آلمانی

افزایش حملات به سیاستمداران در آلمان؛ آیا پای راست افراطی در میان است؟