ابراز نگرانی وزیر خارجه بریتانیا از آزمایش موشک خرمشهر

ابراز نگرانی وزیر خارجه بریتانیا از آزمایش موشک خرمشهر
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

به گزارش رویترز، بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا از گزارش مربوط به پرتاب موشک بالستیک خرمشهر توسط ایران ابراز نگرانی شدید کرد.

وزیر خارجه بریتانیا روز شنبه ۲۳ سپتامبر (اول مهر) در یادداشت کوتاهی در توییتر خود نوشت: «گزارش‌های مربوط به آزمایش موشکی ایران که در تضاد با قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل است، باعث نگرانی شدید است. از ایران خواسته شود که اقدامات تحریک آمیز را متوقف کند.»

موشک خرمشهر که روز شنبه یعنی یک روز پس از رونمایی آن در رژه سالانه نیروهای مسح ایران پرتاب شد، دارای برد ۲۰۰۰ کیلومتر و قادر به حمل چند کلاهک تا ۱۸۰۰ کیلومتر است.

Extremely concerned by reports of Iran missile test, which is inconsistent with UN resolution 2231. Call on Iran to halt provocative acts

— Boris Johnson (@BorisJohnson) 23 septembre 2017

تلویزیون دولتی ایران وزن کلاهک هایی که این موشک قادر به حمل آن است را تا ۱۸۰۰ کیلوگرم و آن را موثرترین موشک ایران برای دفاع و تلافی اعلام کرد.

دونالد ترامپ روز سه شنبه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد آزمایش موشک های بالستیکی ایران را نقض قطعنامه شورای امنیت در ارتباط با توافق هسته ای برجام دانست و ایران را متهم به صدور خشونت به یمن، سوریه و دیگر بخش های خاورمیانه کرد.

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه نیز در حاشیه مجمع عمومی با توجه به برخی نگرانی‌های ابراز شده، پیشنهاداتی را برای اصلاح و تکمیل توافق برجام ارائه کرد که یکی از آن‌ها ناظر بر آزمایش‌های موشکی ایران و فعالیت های ایران در منطقه بود.

وزیر دفاع ایران روز شنبه گفت فشارهای خارجی تاثیری بر برنامه موشکی ایران نخواهد داشت و در مسیر توسعه ظرفیت دفاعی کشور از کسی اجازه نخواهیم گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران موشک بالستیک خرمشهر را آزمایش کرد

نتیجه آزمایش سیستم موشکی بازدارنده هسته‌ای بریتانیا بار دیگر «ناموفق» بود

آمریکا و بریتانیا اعضای واحد ۸۴۰ سپاه قدس و «شبکه ایرانی ترور روزنامه‌نگاران» را تحریم کردند