Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نادر گلچین درگذشت

نادر گلچین درگذشت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نادر گلچین خواننده پیشکسوت موسیقی ایران روز جمعه ۳۱ شهریورماه در سن ۸۱ سالگی درگذشت.

نازنین گلچین دختر او به خبرگزاری ایسنا گفت پدرش به علت بیماری ریوی حدود یک ماه در بیمارستان بستری بود و روز جمعه دچار ایست قلبی شد که متاسفانه پزشکان نتوانستند او را احیا کنند.

نادر گلچین درسال ۱۳۱۵ در شهر رشت متولد شد و همکاری خود با اداره هنرهای زیبا و وزارت فرهنگ و هنر و سپس رادیو ایران را از سال ۱۳۳۹ آغاز کرد. اجرای «مرغ سحر»، «یوسف گم‌گشته»، «ناوک مژگان»، «قصه شهر عشق» و انتشار آلبوم‌های «گریز»، «نفس باد صبا» و «زلف بنفشه» از جمله کارهای ماندگار اوست.

از جمله نوازندگان و آهنگسازان هنرمندی که وی در سال‌های فعالیت خود در موسیقی ایران با آنها همکاری داشت می توان از فرامرز پایور، منصور صارمی، پرویز یاحقی، حبیب‌الله بدیعی، علی‌اصغر بهاری، جلیل شهناز، فرهنگ شریف، فضل‌الله توکل، جهانگیر ملک، امیرناصر افتتاح، محمد اسماعیلی، آبتین اجلالی و منصور نریمان یاد کرد.

نادر گلچین در ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ درنشست ماهانه «شب آواز ایرانی» که آخرین حضور او در جمع دوستداران موسیقی بود، گفت: «۳۷ سال است به انتخاب خودم گوشه‌گیری را انتخاب کرده‌ام. با این حال به گذشته و به دوران کاری‌ام که بازمی‌گردم، می‌بینم هرآنچه بوده، جذب بوده و خودم را راضی نگه می‌دارد.»

گلچین در همین نشست که ویژه تجلیل از پیشکسوتان آواز ایرانی بود درباره جایگاه کنونی موسیقی و آواز ایران گفت: «در این سال‌ها که فضای موسیقی و آواز را رصد می‌کنم، به این نتیجه رسیده‌ام که متأسفانه به جای این‌که رو به پیشرفت برویم، افت کرده‌ایم. این پسرفت، بویژه در ارتباط موسیقی و شعر به چشم می‌خورد و نیاز به اهتمام ویژه داریم.»

او بر نقش شعر و ادبیات فارسی در موسیقی و آواز ایران تاکید ویژه داشت و هنرمندان جوان را به حفظ این گنجینه ترغیب می‌کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد

پیام پزشکیان، رئيس جمهوری منتخب ایران به «جهان جدید»: برای گفت‌وگوی سازنده با اروپا آماده‌‌ام

رویترز با استناد به تصاویر ماهواره‌ای: ایران در حال توسعه تولیدات موشکی است