دیدار ظریف و تیلرسون؛ پیشنهادات جدید رئیس جمهوری فرانسه درباره تکمیل برجام

دیدار ظریف و تیلرسون؛ پیشنهادات جدید رئیس جمهوری فرانسه درباره تکمیل برجام
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

به گزارش رویترز، روز چهارشنبه ۲۹ شهریور (۲۰ سپتامبر) در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل، کمیسیون مشترک برجام با حضور نمایندگان گروه ۱+۵ تشکیل شد و وزیران خارجه ایران و آمریکا برای اولین بار دیدار و گفتگو کردند.

یک دیپلمات اروپایی این دیدار مستقیم را طولانی و “بسیار دشوار” توصیف کرده که در عین حال فاقد نکته تازه ای در مواضع طرفین بوده است.

به گفته این دیپلمات، در این دیدار درباره کلیت توافق برجام اتفاق نظر و همدلی وجود داشت اما بحث ها روی اجرای توافق متمرکز نبود. همچنین دیدگاه روشنی در مورد اینکه تصمیم ایالات متحده در باره برجام در ماه اکتبر چه خواهد بود، مطرح نشد.

وزیر خارجه ایران نیز گفته است که در این نشست همه کشورهای طرف توافق برجام به جز یک کشور بر تعهد خود نسبت به رعایت این توافق و غیر قابل مذاکره بودن آن تاکید کرده اند. پیش از آن حسن روحانی رئیس جمهور ایران نیز در سخنرانی خود در مجمع عمومی بر غیر قابل مذاکره بودن برجام تاکید کرده بود.

با اینحال به گزارش خبرگزاری فرانسه، در حاشیه مجمع عمومی امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه گفت باید توافق برجام در سال ۲۰۱۵ را با نظارتی قوی نگهداشت، اما فعالیت‌های منطقه‌ای ایران و آزمایش موشک‌های بالستیک نشان می‌دهد که توافقی کافی نیست و می توان آن را گسترش داد.

پیشنهاد آقای ماکرون به طور مشخص اضافه کردن سه محور به توافق برجام بود که به گفته ناظران محتوای آن می تواند نگرانی‌های آمریکا را نیز برطرف سازد.

این سه محور شامل تدابیری برای کنترل بیشتر فعالیت های موشکی ایران، پیش‌بینی تدابیری برای فعالیت‌های هسته‌ای ایران پس از سال ۲۰۲۵ و گفتگوی باز با ایران درباره اوضاع جاری منطقه است.

همچنین به گزارش رویترز، حسن روحانی نیز روز پنجشنبه پس از بازگشت از نشست مجمع عمومی، در یک کنفرانس خبری ضمن تاکید بر اینکه توافق برجام به هیچوجه قابل تجدید مذاکره نیست، گفت در حاشیه مجمع عمومی بحث هایی مطرح شد درباره اینکه برجام توافق خوبی است اما باید بنشینیم و در این باره صحبت کنیم که اگر کاستی‌هایی دارد آنرا تکمیل کنیم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا و بریتانیا تحریم‌های جدیدی را علیه برنامه پهپادی جمهوری اسلامی ایران وضع کردند

پایگاه‌های نظامی در دل کوه تا پالایشگاه‌ها؛ اسرائیل کدام هدف را برای ضربه به ایران انتخاب می‌کند؟

ادعای مقام ایرانی: سفیر سوئیس در شب حمله به اسرائیل به‌جای وزارت خارجه به سپاه احضار شد