سخت تر شدن دریافت ویزای کار آمریکا در دولت ترامپ

سخت تر شدن دریافت ویزای کار آمریکا در دولت ترامپ
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دولت دونالد ترامپ سخت گیری در زمینه اعطای ویزای کار کارگران ماهر و متخصصان را افزایش داده و چالش های جدیدی را بر سر راه متقاضیان دریافت ویزای کار قرار داده است.

به گزارش رویترز، پس از آنکه ماه گذشته رئیس جمهور ایالات متحده از اصلاحات در برنامه ویزا خبر داد، سخت گیری در اعطای ویزای H-1B (ویزای کار بر اساس تخصص) بیشتر شده است. هر چند هنوز هیچ اصلاحی در قانون ویزا عملی نشده است.

دونالد ترامپ در ماه اوت امسال از طرحی سخن گفت که ضمن کاهش میزان مهاجرت، پذیرش مهاجران جدید را منوط به داشتن امتیازات می کند. نظام امتیازبندی ای که در استرالیا و کانادا نیز در جریان است.

بیشتر بخوانید: مهاجرت به آمریکا؛ امتیازها و شرایط در طرح جدید ترامپ چیست؟

داده های سرویس شهروندی و مهاجرت آمریکا نشان می دهد که از ماه ژانویه تا آخر اوت امسال آژانس مهاجرتی این کشور ۸۵ هزار درخواست کننده ویزای H-1B را ملزم به ارائه مدارک بیشتر برای اثبات شایستگی دریافت ویزا کرده است. این چالش ها، روند دریافت ویزا را برای درخواست کننده ماه ها به عقب می اندازد.

روند جدید برای رضایت طرفداران سر سخت دونالد ترامپ و مخالفان با سیستم مهاجرتی اعمال شده است. این افراد معتقدند که خارجی های دارای ویزای کار باعث بیکاری کارگران آمریکایی می شوند چراکه دستمزد کمتری دریافت می کنند و جایگزین آنها می شوند.

این در حالی است که اعطای ویزای کار به شرکت های بزرگ رایانه و تکنولوژی، دانشگاهها و بیمارستان ها نیز اجازه می دهد تا متخصصین با مهارتی بسیار بالاتر از متخصصین آمریکایی را استخدام کنند.

ویزای H-1B به خارجیان دارای مدرک های لیسانس و بالاتر اجازه می دهد که به مدت سه سال در آمریکا اقامت و کار کنند. این افراد معمولا در بخش های فناوری، بهداشت و آموزش مشغول به کار هستند. شرکت هایی مانند آمازون، گوگل، مایکروسافت، اینتل، اوراکل، اپل و فیس بوک پذیرای تعداد زیادی کارمندان خارجی دارای تخصص بوده اند.

باید گفت که دریافت ویزای H-1B برای متقاضیان، حتی در زمان دولت باراک اوباما نیز مشکل و پر چالش بود. نزدیک به ۵۹ هزار متقاضی از ژانویه تا اوت ۲۰۱۶ برای دریافت ویزای کاری خود با مشکل روبرو شدند. وکلای مهاجرتی نیز سالها از چالش های بیش از حد سخت و سنگین برای دریافت ویزا شکایت می کردند اما آنها روند جدید دولت دونالد ترامپ را چالشی متفاوت می دانند.

بعضی دیگر از وکلا معتقدند که افزایش چالش ها برای ویزای H-1B و تمرکز بر مشاغل ابتدایی توسط دولت بدون اینکه این تغییرات در کنگره تصویب شده باشد می تواند به لحاظ قانونی مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مهاجرت به آمریکا؛ امتیازها و شرایط در طرح جدید ترامپ چیست؟

طرح مهاجرتی تازه ترامپ؛ طرحی 'مبتنی بر شایستگی'

حمایت «آهنین» بایدن از اسرائیل در برابر حمله ایران؛ آمریکا از طریق ۴ کشورعربی به تهران هشدار داد