کمک ۸ میلیون دلاری سئول به کره شمالی: حساب انسانیت از سیاست جداست

کمک ۸ میلیون دلاری سئول به کره شمالی: حساب انسانیت از سیاست جداست
نگارش از Soroush Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

کره جنوبی علیرغم آزمایشهای متعدد موشکی پیونگ یانگ و اوج تنش و احتمال جنگ در شبه جزیره کره، به همسایه شمالی اش در قالب کمک‌های بشردوستانه میلیون‌ها دلار اعطاء می کند.

وزارت وحدت دو کره در سئول طرح ارسال این کمک‌های بشردوستانه به ارزش ۸ میلیون دلار را تصویب کرده است. براین اساس سئول با اختصاص ۴.۵ میلیون دلار از طریق برنامه غذای سازمان ملل متحد، به کودکان و زنان باردار کره شمالی مواد غذایی ارسال خواهد کرد. همچنین از طریق یونیسف به ارزش ۳.۵ میلیون دلار دارو و واکسن به کره شمالی فرستاده خواهد شد.

دولت کره جنوبی در رویکرد خود نسبت به کره شمالی همواره رویه دخالت ندادن تنش‌های سیاسی در امور بشردوستانه را در پیش گرفته است.

چو میونگ گیون، وزیر وحدت دو کره در این رابطه گفت: «همواره به این نکته تاکید داشته ایم که مشکلات سیاسی در هر سطحی که باشند ما ارسال کمک های بشردوستانه را ادامه خواهیم داد. بدلیل آنکه در کره شمالی کودکان و زنان باردار در شرایط بسیار بدی زندگی می کنند.»

برنامه ارسال کمک‌های بشردوستانه سئول مورد استقبال افکار عمومی در کره جنوبی قرار نگرفته است. بسیاری مراتب اعتراض و انتقاد خود را از این برنامه اعلام کرده اند. همزمان میزان محبوبیت مون جه این، رییس جمهوری کره جنوبی نیز کاهش یافته است.

از سوی دیگر شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در یک تماس تلفنی از رییس جمهوری کره جنوبی خواست برای اعمال فشار بر پیونگ یانگ اجرای طرح کمک های بشردوستانه را به حالت تعلیق درآورد.

ارزیابی های یونیسف نشان می دهد حدود ۲۰۰ هزار کودک در کره شمالی از سوء تغذیه شدید رنج می برند. کارین هولشوف، مدیر منطقه ای یونیسف در آسیا می گوید: «میزان مواد غذایی، تجهیزات پزشکی درمانی و داروهای اولیه برای کودکان در کره شمالی بسیار کم است.»

تشدید تحریم های بین المللی علیه برنامه موشکی و اتمی کره شمالی با خشکسالی و وضعیت سیاسی خفقان آور در این کشور همراه است و وضعیت معیشتی مردم این کشور بیش از پیش سخت تر شده است.

South Korea approves aid to North Korea, North calls Trump ‘barking dog’ https://t.co/frUTFpXdoW

— Reuters Top News (@Reuters) 21 septembre 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویترز: ایران در اوج نگرانی غرب صدها فروند موشک بالستیک به روسیه فرستاده است

پوتین یک لیموزین لوکس ساخت روسیه را به کیم جونگ اون هدیه داد

شهروندان روسی به عنوان اولین گروه از گردشگران از زمان آغاز همه‌گیری کووید-۱۹ به کره شمالی سفر کردند