Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دولت افغانستان ۲۰ هزار غیرنظامی را مسلح می کند

دولت افغانستان ۲۰ هزار غیرنظامی را مسلح می کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دولت افغانستان قصد دارد با آموزش ۲۰ هزار غیرنظامی و مسلح کردن آنها به ارتش این کشور در محافظت از مناطق مسکونی کمک کند.

یک مقام عالی رتبه وزارت دفاع افغانستان با تائید این خبر دلیل این تصمیم را استفاده از این نیروها برای کنترل مناطقی عنوان کرد که با کمک حملات هوایی توسط نیروهای ویژه تصرف شده است.

به گفته این مقام ارشد در وزارت دفاع افغانستان که نخواست نامش فاش شود، دولت این کشور هم اکنون نیروی کافی برای حفظ کنترل خود بر چنین مناطقی را ندارد.

برنامه استفاده از نیروی جدید که به دنبال افزایش شمار حملات شورشیان طالبان و داعش مطرح شده، نگرانی هایی را بابت پیدایش «نیروهای شبه نظامی» و نقش آنها در افغانستان پدید آورده است.

Afghanistan mulls plan to arm civilians to fight insurgents AFP</a> <a href="https://twitter.com/allijackson28">allijackson28MMojaddidi</a> <a href="https://t.co/gPgsCCCNVk">https://t.co/gPgsCCCNVk</a></p>— Emal ایمل حیدری (menh0) September 17, 2017

بیشتر بخوانید: آمار تلفات ماموران سی‌آی‌ای در افغانستان منتشر شد

اعضای نیروی جدید که تحت فرماندهی نظامی فعالیت خواهد کرد از میان اهالی مناطق محل ماموریت انتخاب خواهند شد.

این در حالی است که سازمان دیده بان حقوق بشر از «پیامدهای فاجعه بار و احتمالی» گسترش نیروهای شبه نظامی در افغانستان ابراز نگرانی کرده است. احتمال رفتارهای غیرقانونی با غیرنظامیان از سوی شبه نظامیان و شیوه نظارت بر نیروی جدید از جمله نگرانی‌های مدافعان حقوق بشر است.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان ضمن تائید بررسی ایجاد «نیروهای محلی» تاکید کرده است که انتخاب اعضای این نیرو از بین اهالی محل به دلیل شناخت آنها از منطقه و نحوه کنترل آن صورت می گیرد.

دولت افغانستان و حامیان خارجی آن پیش از این نیز از نیروهای شبه نظامی برای پشتیبانی از ۳۳۰ هزار عضو ارتش و پلیس استفاده کرده بودند.

تخمین زده می شود دولت افغانستان کنترل حدود تنها ۶۰ درصد از کل مساحت این کشور را در اختیار دارد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا وعده داده است که شمار سربازان ایالات متحده در افغانستان افزایش یابد. در حال حاضر حدود ۱۱ هزار سرباز و نیروی ویژه آمریکایی و همچنین سربازان عضو ناتو در افغانستان حضور دارند.

بنا به برخی از گزارشها به دنبال تصمیم رئیس جمهوری آمریکا بر شمار نظامیان این کشور در افغانستان ممکن است تا چهار هزار سرباز افزوده شود.

بیشتر بخوانید: ارتش آمریکا برای موج جدید حملات هوایی در افغانستان آماده می شود

بیشتر بخوانید: پنتاگون از حضور ۱۱ هزار نظامی آمریکا در خاک افغانستان پرده برداشت

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پنتاگون از حضور ۱۱ هزار نظامی آمریکا در خاک افغانستان پرده برداشت

ارتش آمریکا برای موج جدید حملات هوایی در افغانستان آماده می شود

شورش، غارت و نابسامانی در کالدونیای جدید ماکرون را به این قلمرو فرانسه کشاند