Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

روحانی: آمریکائی‌ها هم می توانند بر سر سفره برجام بنشینند

روحانی: آمریکائی‌ها هم می توانند بر سر سفره برجام بنشینند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه ۲۶ شهریورماه تهران را به قصد نیویورک و شرکت در هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد ترک گفت. او قبل از ترک تهران در فرودگاه طی سخنانی درباره برنامه خود برای رایزنی با رهبران جهان در مورد برجام و مسائل مربوط به امنیت منطقه توضیح داد.

رئیس جمهور ایران درباره نارضایتی‌هایی که در میان برخی کشورهای غرب بویژه آمریکا نسبت به برجام بوجود آمده گفت: «در زمینه برجام امروز در جهان یک اتفاق نظری وجود دارد که برجام یک توافقی هست به نفع امنیت و ثبات و همچنین توسعه منطقه و جهان. مخالفان برجام محدود می شوند به دو- سه کشور، از جمله عده ای در آمریکا هستند که خودشان را مغبون می بینند در برجام.»

آقای روحانی در توضیح این نارضایتی و راه حل آن از نظر ایران اضافه کرد: «آنها احساس می کنند یک سفره ای بازشده و فکر می کنند آنها هم کمک کرده اند در باز شدن این سفره، اما موقع خوردن و استفاده از سفره غذا آنها محرومند و وارد میز غذا نمی شوند. در حالی که می توانند آنها هم راه درستی را انتخاب کنند و بیایند در اتاقی که سفره هست، آنها هم وارد شوند، از نظر ما اشکالی ندارد اگر آنها اخلاق بدشان را کنار بگذارند.»

رئیس جمهور ایران گفت که در این زمینه و سایر جنبه‌های برجام نیاز به توضیحاتی هست و قصد دارد در نشست مجمع عمومی و در جلساتی که راجع به برجام خواهد بود، در این باره صحبت و رایزنی کند.

او از فرصت‌هایی که در کنار سخنرانی در مجمع عمومی برای توضیح مسائل منطقه ای و مسائل مربوط به برجام وجود دارد یاد کرد. از جمله دیدار با تعدادی از سران کشورها از همه قاره ها، نشستی با مدیران مسئول رسانه های جمعی در آمریکا، اجلاس دیگری با سیاستمداران و مسئولین اندیشکده‌های آمریکا، همچنین نشستی با رهبران اسلامی آمریکا و یک جلسه‌ هم با ایرانیان مقیم آمریکا و نیز مصاحبه‌های مطبوعاتی و اختصاصی با رسانه ها.

آقای روحانی با تاکید بر اینکه ایران خواهان روابط گسترده و سازنده با جهان و روابط مناسب و خوب با کشورهای منطقه است گفت: «در مورد معضلات منطقه ای، ما می دانیم که هیچکدام راه حل نظامی ندارد، همه راه حل سیاسی دارد و در راه حل سیاسی باید کشورهای دیگر هم مشارکت کنند. موضوع تروریسم نیز موضوعی است که باید همه کشورها دست به دست هم بدهند تا مساله ترور در جهان حل و فصل شود.»

احتمال می رود دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در مورد توافق هسته‌ای برجام و بحران منطقه صحبت کند. او چهار روز قبل ضمن توصیف مجدد برجام به عنوان توافقی بد گفت که در ماه اکتبر جهان شاهد سیاست کاخ سفید در قبال برجام خواهد بود.

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز روز یکشنبه ۲۶ شهریور در جمع دانشجویان دانشگاه علوم انتظامی ضمن انتقاد از رویکرد آمریکا نسبت به برجام گفت: «هر حرکت غلط در برجام با عکس العمل جمهوری اسلامی مواجه خواهد شد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارشگر ویژه سازمان ملل: کشتار دهه شصت ممکن است «نسل کشی» قلمداد شود اما جنایات ایران فراتر است

بیانیه سه کشور اروپایی در محکومیت گام‌‌های هسته‌ای ایران؛ تهران بیانیه گروه ۷ را «مغرضانه» خواند

ایران در حال گسترش ظرفیت غنی سازی خود در واکنش به قطعنامه شورای حکام است