خبرنگار فرانسوی پس از گذراندن بیش از ۵۰ روز حبس در ترکیه به پاریس بازگشت

خبرنگار فرانسوی پس از گذراندن بیش از ۵۰ روز حبس در ترکیه به پاریس بازگشت
Copyright 
نگارش از Soroush Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

لو بورو، خبرنگار ۲۷ ساله فرانسوی که بیش از ۵۰ روز در ترکیه زندانی بود سرانجام روز یکشنبه به فرانسه بازگشت.

این خبرنگار ۲۶ ژوئیه سال جاری در مرز ترکیه و عراق دستگیر شده بود. نیروهای امنیتی مرزی از وی تعدادی عکس از همراهی او با نیروهای کرد سوریه، یگان های مدافع خلق بدست آورده بودند. ترکیه شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک کردستان در سوریه را یک گروه تروریستی می داند. بدین ترتیب لو بورو به عضویت در یک شبکه تروریستی متهم شده و در شهر شرناق واقع در جنوب شرق ترکیه روانه زندان شد.

وکیل مدافع لو بورو در دفاع از موکل خود تاریخ این عکسها را سال ۲۰۱۳ اعلام کرده و تصریح کرده این عکسها زمانی که لو بورو برای تهیه گزارشی درباره شرایط زندگی مردم سوریه به منطقه رفته بود، گرفته شده اند. این گزارش برای شبکه TV5 Monde تهیه شده است.

مقامات فرانسوی از زمان بازداشت این خبرنگار مستقل تلاشهای دیپلماتیمک وسیعی را برای آزادی وی انجام دادند. امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه اواخر ماه اوت از رجب طیب اردوغان، همتای ترک خود خواسته بود تا این خبرنگار به سرعت آزاد شود.

ژان ایو دریان، وزیر خارجه فرانسه نیز در جریان سفر اخیر خود به آنکارا خواستار آزادی لو بورو شده بود. وی در این رابطه با رجب طیب اردوغان گفتگو کرده بود.

لو بورو در بدو ورود به فرودگاه شارل دوگل پاریس با رییس جمهوری فرانسه مکالمه تلفنی داشت. وی سپس در واکنش به آزادی خود اعلام کرد که تا آخرین لحظات نسبت به رهایی از زندان تردید داشته است. وی درباره شرایط حبس خود گفت: «ابتدا شرایط پیچیده ای داشتم. اما از زمانی که امانوئل ماکرون تقاضای آزادی مرا مطرح کرد تغییراتی در شرایط ایجاد شد. زندانبانها متوجه شدند که من تروریست نیستم و اتهامات وارده واقعی نیست.»

ترکیه در رده بندی سازمان گزارشگران بدون مرز از سطح آزادی مطبوعات در ۱۸۰ کشور رتبه ۱۵۵ را به خود اختصاص داده است. نروژ در رتبه اول و کره شمالی در رده ۱۸۰ قرار دارد. در این رده بندی ایران در مکان ۱۶۵ قرار گرفته است.

Excellente nouvelle, mais la #Turquie d’#Erdogan reste 155ème au classement RSF_inter</a> : <a href="https://t.co/L2JrcjthCA">https://t.co/L2JrcjthCA</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/FreeLoupTurkey?src=hash">#FreeLoupTurkey</a> <a href="https://t.co/Aba25puZB0">pic.twitter.com/Aba25puZB0</a></p>— Christophe Deloire (cdeloire) 15 septembre 2017

به گزارش خبرگزاری فرانسه در حال حاضر حدود ۱۷۰ روزنامه نگار در ترکیه در زندان بسر می برند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خبرنگارانی که از سال ۲۰۱۷ میلادی تا کنون در اروپا به قتل رسیده‌اند