آمریکا: ممکن است ناچار شویم برخورد با کره شمالی را به وزارت دفاع بسپاریم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آمریکا: ممکن است ناچار شویم برخورد با کره شمالی را به وزارت دفاع بسپاریم

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل روز یکشنبه در گفتگو با شبکه سی ان ان گفته است که شورای امنیت گزینه‌هایی را برای برخورد با برنامه هسته‌ای کره شمالی از دست داده و ایالات متحده ممکن است ناچار شود موضوع را به پنتاگون محول سازد.

خانم هیلی افزوده است که «ما همه تلاش‌های بس فرساینده‌ای را که می توانستیم در این زمینه از طریق شورای امنیت پیش ببریم انجام داده‌ایم.» او همچنین ابراز خوشحالی کرده که برخورد با کره شمالی به جیمز متیس وزیر دفاع سپرده شود و تاکید کرده است که «آمریکا هر نوع تلاش ممکن دیگر را انجام خواهد داد اما گزینه‌های نظامی بسیاری نیز روی میز است.»

به گزارش رویترز، روسای جمهوری آمریکا و کره جنوبی روز یکشنبه ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور) در یک گفتگوی تلفنی برای اعمال فشار بیشتر بر کره شمالی پس از آزمایش موشکی جدید این کشور، توافق کردند.

سخنگوی دفتر مون‌جائه-این رئیس جمهوری کره جنوبی در یک نشست تلویزیونی در این باره گفته است که رهبران دو کشور بر تقویت همکاری‌ها در جهت اعمال تحریم های عملی و قوی‌تر به منظور افزایش فشار اقتصادی و انزوای دیپلماتیک بیشر کره شمالی تاکید کرده‌اند.

در این گفتگوی تلفنی، ترامپ و مون ضمن محکوم کردن شدید پرتاب موشک بالستیک در روز ۱۵ سپتامبر توسط کره شمالی، توافق خود را بر همکاری با جامعه بین‌المللی برای اجرای قطعنامه ۲۳۷۵ شورای امنیت سازمان ملل که جدید ترین واکنش بین‌ا‌لمللی در این مورد است، اعلام کردند.

موشک بالستیک پرتاب شده کره شمالی در بامداد جمعه به وقت محلی، با برد ۳۷۰۰ کیلومتر از سوی ناظران به عنوان گام جدیدی در گسترش تهدیدات موشکی این کشور علیه کشورهای همسایه کره جنوبی و ژاپن و نیز ایالات متحده آمریکا ارزیابی شده است.

کیم جونگ اون رئیس جمهور کره شمالی پس از پرتاب این موشک آن را پاسخی به تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی و سیاسی نامید و گفت قصد دارد به چنان قدرتی دست یابد که حاکمان آمریکا جرات نکنند درباره گزینه نظامی علیه کشورش صحبت کنند.