محمد توسلی به عنوان دبیرکل نهضت آزادی ایران معرفی شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
محمد توسلی به عنوان دبیرکل نهضت آزادی ایران معرفی شد

به گزارش سایت میزان خبر، محمد توسلی به عنوان دبیرکل جدید نهضت آزادی ایران انتخاب شده است. دکتر ابراهیم یزدی دبیر کل پیشین این حزب اول شهریورماه و در پی بیماری طولانی در ترکیه درگذشت.

در اطلاعیه‌ای که روز شنبه ۲۵ شهریور و توسط هاشم صباغیان قائم مقام دبیرکل و نایب رئیس شورای مرکزی نهضت آزادی ایران انتشار یافته، آمده است که شورای مرکزی این حزب در زمان حیات دکتر ابراهیم یزدی و با توجه به وخامت حال او، با حضور خود وی محمد توسلی را به عنوان جانشین آقای یزدی انتخاب کرده است.

محمد توسلی همراه با نهضت آزادی از فعالان انقلاب بهمن ۵۷ در ایران و در اوائل انقلاب اولین شهردار تهران تا سال ۱۳۵۹ بود. او ۷۹ سال دارد و پس از مهدی بازرگان و ابراهیم یزدی، سومین دبیرکل نهضت آزادی است.

آقای توسلی پس از گروگانگیری در سفارت آمریکا و کنار رفتن دولت موقت بازرگان، دیگر عهده دار سمت دولتی نبود و چند بار نیز بازداشت شد و به زندان افتاد.

نهضت آزادی ایران از جمله قدیمی ترین احزاب سیاسی ایران است که در سال ۱۳۴۰ خورشیدی تاسیس شد و آیت‌الله طالقانی نیز از موسسان آن بود. اما پس از انقلاب و کنار رفتن دولت موقت، به دستور آیت‌الله خمینی اجازه فعالیت سیاسی از آن سلب شد که این سلب فعالیت تا کنون ادامه دارد.