آمریکا هفت شهروند و دو نهاد ایرانی را تحریم کرد

آمریکا هفت شهروند و دو نهاد ایرانی را تحریم کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

آمریکا روز پنجشنبه تعلیق تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای ایران را تمدید کرد. همزمان ایالات متحده تحریم هایی را علیه هفت شهروند ایرانی و دو نهاد متعلق به این کشور وضع کرد. واشنگتن این افراد و موسسات را به فعالیت های «مخرب» سایبری و کمک به برنامه هسته ای ایران متهم کرده است.

تحریم های جدید توسط وزارت خزانه داری آمریکا اعلام شد. مطابق اطلاعیه وزارت خزانه داری آمریکا شرکت مهندسی سدیدکاران صبا که در لیست تحریم ها قراردارد از سال ۲۰۱۴ به سپاه پاسداران ایران خدمات فنی می داده و در برنامه موشکی به آنها کمک می رسانده است.

شرکت خصوصی «امن پردازش خوارزمی» که در زمینه اینترنتی و نرم افزاری و امنیت فعالیت دارد نیز جزو تحریم شدگان است.

مطابق این گزارش همچنین دو شرکت هواپیمایی که در اوکراین مستقر هستند به اتهام ارائه خدمات به شرکت های هواپیمایی کاسپین و ماهان در لیست تحریم شدگان قرارگرفته اند.

بنا به گفته وزارتخانه خزانه داری آمریکا اموال اشخاص و موسسات مشمول این تحریم ها در آمریکا مسدود می شود. اتباع آمریکایی نیز از داد و ستد با این اشخاص و موسسات منع شده اند.

نام افراد تحریم شده چنین عنوان شده است: صادق احمد زادگان، احمد فتحی، حمید فیروزی، امید غفارنیا، سینا کیسار، نادر سعیدی و امین شکوهی.

در عین حال دونالد ترامپ با تکرار مواضع سابق خود علیه ایران این کشور را به نقض روح برجام متهم کرد و گفت آمریکا رفتار ایران را تحمل نخواهد کرد اما وی در مورد ضرورت اصلاح توافقنامه هسته ای اظهار نظری نکرد. رییس جمهوری آمریکا توافق امضا شده میان ایران و کشورهای غربی در زمان باراک اوباما را یکی از بدترین معاملاتی دانسته بود که در عمر خود دیده است.

گفته می‌شود ایالات متحده آمریکا از لغو تحریم‎های کلیدی که بر ایران اعمال می‌شود صرف نظر نخواهد کرد.

تحریم‌های کلیدی و سختگیرانه علیه تهران که به دلیل برنامه هسته‌ای ایران وضع شده بود پس از توافقنامه اتمی بین ایران و قدرت‌های جهانی، موسوم به برجام، لغو شد. اما پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا این تحریم ها هر ۱۲۰ روز پس از بررسی پایبندی ایران به تعهدات برجام تمدید می‌شود.

از زمان روی کار آمدن آقای ترامپ این دومین بار است که ایالات متحده تصمیم به تمدید لغو تحریم‌ها می‌گیرد.

دونالد ترامپ این توافق را مورد انتقاد قرار داده است اما برخی از مشاوران ارشد وی معتقدند که باید به این توافق پایبند بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آراء نفر اول تهران از آراء نفر سی‌ام انتخابات ۱۳۹۸ کمتر شد؛ قالیباف یک سوم دوره پیش رای آورد

سیل استان سیستان و بلوچستان ایران؛ خطر حضور گاندوها همزمان با نبود مواد غذایی در شماری از روستاها

قالیباف و یارانش بازنده‌های اصلی در نتایج اولیه انتخابات مجلس؛ انتخابات تهران به دور دوم می‌رسد؟