ترکیه سامانه پدافند هوایی اس-۴۰۰ از روسیه خریده است

ترکیه سامانه پدافند هوایی اس-۴۰۰ از روسیه خریده است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رسانه های ترکیه روز سه شنبه ۲۱ شهریورماه گزارش هایی در مورد خریدهای تسلیحاتی عمده این کشور از روسیه منتشر کردند. این گزارش ها که با استناد به سخنان رجب طیب اردوغان درج شده، از امضای قرارداد خرید سامانه موشکی اس -۴۰۰ خبر داده است.

خبرگزاری اسپوتنیک نیز روز سه شنبه به نقل از رئیس جمهوری ترکیه نوشت که این کشور اولین قسط سیستم های موشکی اس -۴۰۰ روسیه را پرداخت نموده است.

به گزارش این خبرگزاری رجب طیب اردوغان روز ۱۰ سپتامبر پس از ورود خود به قزاقستان به خبرنگاران گفت: «دوستان ما در مورد اس -۴۰۰ موافقت کردند. تا آنجا که من می دانم، اولین اقساط پرداخت شده است. گام بعدی انتقال وام از روسیه به ما است. هر دو، هم من و هم آقای پوتین بر این موضوع متعهد هستیم.»

ظاهرا انعقاد قراردادهای تسلیحاتی و نظامی بین ترکیه و روسیه در دیدار ماه مه رهبران دو کشور و پس از آن مورد بحث و توافق قرار گرفته که آمریکا و برخی دیگر از اعضای پیمان ناتو از تصمیم بر عدم تمدید قرارداد استقرار سیستم دفاع ضد موشکی پاتریوت در جنوب ترکیه سخن گفتند.

با این حال آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان روز سه شنبه ممنوعیت صدور تسلیحات به ترکیه را رد کرد و تنها از برخی محدودیت ها در این زمینه نام برد. وی اضافه کرد که دولت آلمان درباره هر درخواست خرید سلاح از سوی ترکیه، به طور جداگانه و مورد به مورد تصمیم می گیرد.

با توجه به اینکه ترکیه نیز عضو پیمان ناتو است، ناخرسندی دیگر کشورهای عضو این پیمان بویژه آمریکا از خرید های تسلیحاتی این کشور از روسیه دور از انتظار نیست.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، ولادیمیر کوژین دستیار رئیس جمهور روسیه در همکاری های فنی گفته است: «سامانه اس -۴۰۰ یکی از پیچیده ترین سیستم ها است که شامل مجموعه وسیعی از امکانات فنی است. من می توانم تضمین کنم که تمام تصمیمات مربوط به این قرارداد به شدت با منافع استراتژیک ما مطابقت دارد. در این راستا، واکنش برخی از کشورهای غربی که سعی در اعمال فشار بر ترکیه دارند را نیز کاملا درک می کنیم.»

سامانه دفاع ضد موشکی اس -۴۰۰ می تواند جنگنده های هوایی با سرنشین و بدون سرنشین را تا فاصله ۴۰۰ کیلومتری مورد هدف قرار دهد و نابود کند. به نظر کارشناسان این سامانه به مراتب پیشرفته‌تر از سیستم دفاع ضد هوایی اس-۳۰۰ است که ایران از روسیه خریداری کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پس از روس‌ها و اوکراینی‌ها؛ ایرانیان سال گذشته میلادی بیشترین مجوز اقامت در ترکیه را دریافت کردند

دستور پوتین برای آتش‌بس ۳۶ ساعته در اوکراین؛ کی‌یف نپذیرفت

پس از یازده سال؛ مقامات عالی امنیتی و دفاعی ترکیه و سوریه در مسکو دیدار کردند