پارلمان عراق رفراندوم استقلال اقلیم کردستان را غیرقانونی اعلام کرد

پارلمان عراق رفراندوم استقلال اقلیم کردستان را غیرقانونی اعلام کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پارلمان عراق روز سه‌شنبه ۲۱ شهریورماه ضمن رای منفی به همه‌پرسی جدایی اقلیم کردستان عراق، برگزاری آن را غیر قانونی اعلام کرد. این همه‌پرسی قرار است روز ۲۵ سپتامبر (سوم مهر) برگزار شود.

نشست پارلمان همچنین اختیار انجام اقدامات ضرور برای متوقف کردن روند همه‌پرسی در جهت حفظ وحدت عراق را به حیدر عبادی نخست وزیر این کشور واگذار کرد. پیش از این دولت عراق نیز اعلام کرده بود که همه پرسی را اقدامی غیر قانونی می داند و در قبال نتیجه آن تعهدی نخواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هوشیار زیباری وزیر خارجه سابق عراق و مشاور ارشد مسعود بارزانی رئیس دولت خودمختار کردستان عراق روز سه‌شنبه و پس از برگزاری نشست پارلمان این کشور گفت که این رای الزام آور نیست و مجلس کردستان عراق در نشست روز پنجشنبه خود در این مورد موضع خود را اعلام خواهد کرد.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم اقلیم کردستان پیش از این درخواست تعویق همه‌پرسی را رد کرده و نگرانی ها در مورد تاثیر همه پرسی بر افزایش بی‌ثباتی در عراق و منطقه را نادرست دانسته است.

علاوه بر دولت مرکزی عراق، دولت‌های ترکیه و ایران نیز مخالفت خود را با برگزاری همه‌پرسی استقلال در کردستان عراق ابراز داشته اند. همچنین وزیر خارجه آمریکا روز ۴ اوت مخالفت دولتش با برگزاری این همه‌پرسی را با مقامات دولت خودمختار کردستان عراق در میان گذاشت.

در مبارزه با داعش و عقب‌راندن آن از شهرها و مناطق شمال عراق از سال ۲۰۱۴ تا کنون، پیشمرگه‌های کرد نقش برجسته‌ای بازی کردند و در جریان این نبرد کنترل کرکوک و چند شهر کردنشین دیگر را در اختیار گرفتند. این‌ها مناطقی است که بر سر کنترل آن، قبل از ظهور پدیده داعش نیز بین دولت خودمختار کردستان و دولت مرکزی عراق اختلاف و مناقشه وجود داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حملات شبه‌نظامیان عراق علیه آمریکا به درخواست فرمانده سپاه قدس ایران فروکش کرده است

بغداد: حملات آمریکا دولت ما را به سمت پایان دادن به ماموریت آمریکا‌یی‌ها در خاک عراق سوق می‌دهد

«ابوباقر السعدی» از فرماندهان ارشد «کتائب حزب الله» در حمله پهپادی آمریکا در بغداد کشته شد