راحله راحمی‌پور شاکی اعدام های دهه شصت بازداشت شد

راحله راحمی‌پور شاکی اعدام های دهه شصت بازداشت شد
نگارش از Euronews

به گزارش سازمان عدالت برای ایران، راحله راحمی‌پور که سال‌ها است پیگیر سرنوشت برادر و نوزاد برادرش است، یکشنبه شب ۱۹ شهریورماه در منزل خود بازداشت شد. برادر و برادر زاده خانم راحمی‌پور در دهه ۶۰ در زندان اوین بوده‌ و ناپدید شده بودند.

راحله راحمی پور که فعال حقوق بشر نیز هست پس از بازداشت همراه کامپیوتر، تلفن همراه و برخی اسناد و مدارک شخصی خود به زندان اوین منتقل شده و تلاش وکیل وی برای ملاقات با او یا کسب جزییات بیشتر بی‌نتیجه مانده است.


بنا به همین گزارش فشارها بر راحله راحمی پور زمانی آغاز شد که گروه کار ناپدید شدگان قهری سازمان ملل رسیدگی به این پرونده را آغاز کرد و از دولت ایران درباره نوزاد، گلرو راحمی‌پور و همینطور، پدر وی، حسین راحمی‌پور توضیح خواست.

سازمان عدالت برای ایران در گزارش خود آورده که اخیرا دولت ایران در پاسخ مفصلی که درباره پرونده خانواده راحمی‌پور به گروه کار سازمان ملل داده، تصریح کرده است که فرزند حسین راحمی پور در حالی که مادرش در زندان بوده به دنیا آمده است. این، نخستین باری است که طی دهه‌های اخیر، جمهوری اسلامی درباره موارد ناپدیدشدگی قهری به سازمان ملل توضیح می دهد.

در توضیح مقامات جمهوری اسلامی ایران به سازمان ملل آمده است که «براساس مدارک پزشکی دکتر زندان و بیمارستان امام خمینی، نوزاد نارس و دچار زردی و انسداد خون بوده و علیرغم تعویض خون، نوزاد در تاریخ ۱۵ فروردین ۱۳۶۳ فوت کرده است.»

درباره سرنوشت پدر نوزاد یعنی حسین راحمی‌پور که دندانپزشک بوده در این توضیح آمده که وی در تاریخ ۲۵ تیر ۱۳۶۲ دستگیر و به عضویت در گروه راه کارگر متهم و در ۲۳ خرداد ۱۳۶۳ به اعدام محکوم و پس از تایید دیوان عالی کشور در تاریخ ۱ شهریور ۱۳۶۳ اعدام شده است.

بنا به همین گزارش مادر گلرو راحمی‌پور پس از بازداشت به چهار سال زندان محکوم، اما به علت بیماری از زندان آزاد شده است.

راحله راحمی‌پور که در مراحل بازجویی قبلی از او خواسته شده بود مساله ناپدید شدن برادر و نوزاد او را دنبال نکند، به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال زندان محکوم شده و از دادگاه درخواست تجدید نظر کرده بود.

مطالب مرتبط