ترامپ خطاب به مشمولان «داکا»: نگران نباشید

ترامپ خطاب به مشمولان «داکا»: نگران نباشید
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دونالد ترامپ می گوید جوانانی که در دوران باراک اوباما تحت حمایتهای قانون «داکا» قرار گرفته اند لازم نیست نگران باشند چرا که دولت آنها را از خاک ایالات متحده اخراج نخواهد کرد. او اعلام کرد دست کم تا شش ماه آینده برای کسانی که قانون داکا مشمول آنها می شود هیچ اقدامی برای اخراج صورت نمی گیرد. کارشناسان این اقدام ترامپ را نوعی عقب نشینی رئیس جمهوری آمریکا از شعارهای انتخاباتی در مقابل فشارهای سیاستمداران و حقوقدانان آمریکایی می دانند.

همزمان با لغو قانون داکا در آمریکا فعالان حقوق بشر اعتراضات خود را افزایش داده اند و قصد برگزاری تظاهرات در شهرهای بزرگ آمریکا را دارند. مقامهای پانزده ایالت آمریکا هم تهدید کردند که علیه اقدام دولت مبنی بر لغو قانون «داکا» شکایت خواهند کرد. بسیاری از نمایندگان و سناتورهای آمریکایی از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه انتقاد زیادی از تصمیم دولت کرده اند.

شهردار شیکاگو در اولین واکنش، شهرش را ‘منطقه آزاد بدون ترامپ’ خواند و اعلام کرد که جوانان مهاجر می تواند برای همیشه در این شهر بمانند و به رویاپردازیهای خود ادامه دهند. رام امانوئل طی یک سخنرانی برای جوانانی که تحت قانون داکا در این شهر به کار و زندگی مشغول هستند، گفت: « به همۀ رویا پردازان» اعلام می کنم همه به شیکاگو بیایید چرا که در این شهر در امان خواهید ماند و اجازه کار برای شما صادر خواهد شد. اینجا خانه شماست و کسی نمی تواند شما را از اینجا بیرون براند.»

طرح داکا، سه شنبه با تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، متوقف شد. این طرح اولین بار در سال ۲۰۱۲ در دولت باراک اوباما پیشنهاد شد و به اجرا در آمد. بر پایه این طرح فرزندان مهاجران غیرقانونی توانستند از کار در بازار سیاه و مخفی شدن نجات پیدا کنند و بتوانند در دانشگاه ثبت نام کرده و یا درخواست گواهینامه رانندگی کنند و از همه مهم تر اجازه کار در خاک آمریکا را پیدا داشته باشند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیدار وزیر خارجه بریتانیا با ترامپ؛ چگونه جنگ اوکراین کامرون را به ساحل فلوریدا کشاند؟

ترامپ بر سر پرونده حق‌السکوت به ستاره پورن: اگر قاضی به زندان بیندازدم افتخار بزرگی برایم خواهم بود

آیا اروپا برای بازگشت ترامپ به کاخ سفید آماده است؟