آمار تلفات ماموران سی‌آی‌ای در افغانستان منتشر شد

آمار تلفات ماموران سی‌آی‌ای در افغانستان منتشر شد
نگارش از Soroush Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ماموران سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی‌آی‌ای) در افغانستان از گزند جنگ و ناآرامی در این کشور در امان نبوده اند. به گزارش روزنامه نیویورک تایمز از آغاز جنگ در افغانستان یعنی سال ۲۰۰۱ تا کنون مرگ ۱۸ نفر از ماموران مخفی این سازمان اطلاعاتی محرز شده است. این برای اولین بار است که آمار کشته شدگان سازمان سی‌آی‌ای در افغانستان فاش می شود.

در مقر مرکزی سی‌آی‌ای واقع در لانگلی، ویرجینیا برای بزرگداشت ماموران کشته شده و به تعداد آنها ستاره برروی دیوار این مرکز حک شده است. هجده ستاره به تعداد آنها افزوده شده است.

روزنامه نیویورک تایمز می نویسد که فعالیت هزاران مامور سی‌آی‌ای که از سال ۲۰۰۱ میلادی در افغانستان حضور داشته‌اند تنها محدود به ماموریت‌های اطلاعاتی و ضدجاسوسی نبوده است بلکه اعضای این سازمان بعضا با تشکیل گروههای شبه نظامی در عملیات‌های بسیار پرخطر مشارکت کرده‌اند.

A Funeral of 2 Friends: #CIA. Deaths Rise in Secret Afghan #Warhttps://t.co/2X6UbCeAvp

— SOROUSH ALAVI (@Soroush_Alavi) 7 septembre 2017

بعنوان مثال، سه تن از ماموران سی‌آی‌ای در ماههای اکتبر و دسامبر سال گذشته در منطقه جلال آباد افغانستان در درگیری با نیروهای داعش کشته شده اند.

نیویورک تایمز در بخش دیگر از گزارش خود می گوید سی‌آی‌ای نقش مهمی در ایجاد سازمان اطلاعات و سازمان امنیت ملی افغانستان برعهده داشته است.

تصمیم اخیر ایالات متحده مبنی بر ادامه حضور در افغانستان می تواند با ایجاد تحول در عملکرد و نحوه ماموریتهای سازمان سی‌آی‌ای در این کشور همراه باشد. آمریکا هدف اصلی خود از ادامه حضور در افغانستان را مبارزه علیه تروریسم عنوان کرده است.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست از سال ۲۰۰۱ میلادی تا کنون بیش از دو هزار نیروی نظامی آمریکایی جان خود را در افغانستان از دست داده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها