نیکی هیلی: عدم تایید پایبندی ایران به برجام به معنی خروج آمریکا از آن نیست

نیکی هیلی: عدم تایید پایبندی ایران به برجام به معنی خروج آمریکا از آن نیست
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نیکی هیلی، نماینده ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل روز سه‌شنبه گفت که اگر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور در سخنرانی ماه اکتبر خود در مقابل نمایندگان کنگره «پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید نکند، به معنی خروج آمریکا از برجام نیست.»

این سخنان خانم هیلی در جریان نشست اتاق فکر مؤسسه پژوهش سیاست عمومی «امریکن انترپرایز» واشنگتن بیان شد.

او بار دیگر توافق هسته‌ای را توافقی«بسیار ناقص و بسیار محدود» خواند که این فرصت را به رهبران ایران داده است تا «تمام جهان را در قبال رفتار بد خود، به گروگان بگیرند».

بنا بر مصوبه کنگرۀ آمریکا، دولت این کشور ملزم است که هر سه ماه یک بار درباره روند اجرای برجام به نمایندگان کنگره گزارش داده و پایبندی ایران را به این توافق تایید کند.

پیش از این در ماه ژوئیه دولت آمریکا پایبندی ایران به برجام را تایید و اعلام کرده بود که ایران به شرایط تعیین شده در این توافقنامه احترام می گذارد و بر این اساس، لغو تحریم‌های مرتبط همچنان ادامه خواهد داشت.
با این حال واشنگتن یادآوری کرده بود که «دیگر فعالیت‌های منفی ایران، در حال تضعیف مشارکت‌های مثبت در راستای حفظ صلح و امنیت منطقه و جهان است» و بر این اساس احتمال خروج امریکا از برجام وجود دارد. به این ترتیب این احتمال دور از نظر نبود که در گزارش آتی رئیس جمهوری آمریکا در مقابل کنگره این کشور، او خروج آمریکا از توافق هسته‌ای را اعلام کند.

در ماه آوریل و در زمان اعلام اولین مرحله تایید پایبندی ایران به توافق هسته ای، آمریکا از آغاز بازنگری در مفاد توافق هسته‌ای خبر داد. روند بازنگری همچنان در جریان است و تا قبل از سخنرانی ماه اکتبر آقای ترامپ، نهایی نخواهد شد.

چنانچه آقای ترامپ در گزارش سوم در ماه اکتبر پایبندی ایران به برجام را تایید نکند، آنگاه نمایندگان کنگره ۶۰ روز فرصت دارند تا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران وضع کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیکی هیلی گرفتار طنز روس‌ها شد

هفت‌برابر گرم‌تر از خورشید؛ دانشمندان کُره‌ای با همجوشی هسته‌ای رکورد شکستند

دیدار رافائل گروسی با پوتین در سوچی؛ وضعیت بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا «متزلزل» است