مذاکرات برکسیت: بریتانیا میزان مطالبات مالی اتحادیه اروپا را قبول ندارد

مذاکرات برکسیت: بریتانیا میزان مطالبات مالی اتحادیه اروپا را قبول ندارد
نگارش از Soroush Alavi

دیوید دیویس، وزیر برکسیت یا همان نماینده بریتانیا در مذاکرات خروج این کشور از اتحادیه اروپا، روز یکشنبه نسبت به فشار و مواضع این اتحادیه در زمینه حل و فصل مسائل مالی مربوط به خروج ابراز تاسف کرد. وی تصریح کرده اجازه نخواهیم داد فشارها ما را به سمتی بکشاند که مجبور به انجام کاری باشیم.

میشل بارنیه، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا روز پنجشنبه پس از پایان دور سوم مذاکرات با مسئولان بریتانیایی تصریح کرده بود از نقطه نظر حقوقی قضایی بریتانیا خود را مجبور به انجام برخی از تعهدات مالی‌اش نمی داند.


میشل بارنیه پیشرفت در مذاکرات را به حدی ارزیابی نکرده تا بتوان وارد مرحله بعدی مذاکرات یعنی بحث برسر تبیین روابط آینده بریتانیا با ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا شد. لندن تمایل دارد روند مذاکرات به سرعت به این مرحله برسد.

در گزارشها آمده بریتانیا باید رقمی بین ۶۰ تا ۱۰۰ میلیارد یورو برای حل و فصل کردن تعهدات مالی که در اتحادیه اروپا دارد پرداخت کند. مقامات بریتانیایی به این رقم اعتراض دارند.

دیوید دیویس می گوید پاسخ ما به این صورت حساب عظیم اینست که خط به خط آنرا بررسی خواهیم کرد. آقای دیویس منکر هر گونه اجبار قانونی کشورش در پرداخت چنین رقمی شده است.

آقای دیویس خبر روزنامه «ساندی تایمز» مبنی بر موافقت بریتانیا برای پرداخت ۵۰ میلیارد پوند را تکذیب کرده است.

در مذاکرات روز پنجشنبه پیشرفتهایی در امور تامین اجتماعی و بهداشت و درمان بدست آمده است.

پیش بینی می شود مذاکرات مربوط به برکسیت پیچیده و طولانی باشد. احتمال می رود این مذاکرات حدود دو سال ادامه داشته باشد.

مطالب مرتبط