آمار تلفات مهمات خوشه ای در سال ۲۰۱۶؛ اکثر قربانیان در سوریه کشته شدند

آمار تلفات مهمات خوشه ای در سال ۲۰۱۶؛ اکثر قربانیان در سوریه کشته شدند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

یک گروه فعال بر ضد استفاده از مهمات خوشه ای می گوید شمار قربانیان اینگونه جنگ افزارها در سال ۲۰۱۶ میلادی نسبت به سال قبل از آن دو برابر شده بود.

بنا به اعلام «ائتلاف مهمات خوشه ای» که برای ممنوعیت استفاده، تولید و ذخیره سازی این تسلیحات مبارزه می کند، نزدیک به هزار تَن سال گذشته به وسیله بمب های خوشه ای کشته و مجروح شدند.


استفاده از مهمات خوشه ای براساس معاهده بین المللی منع استفاده از آنها ممنوع شده است. بخش مهمی از افزایش شمار قربانیان استفاده از این مهمات مربوط به جنگ در سوریه می شود. به گفته «ائتلاف مهمات خوشه ای» نیروهای دولتی سوریه استفاده از این تسلیحات را ماه ژوئیه سال گذشته آغاز کردند.

علاوه بر این استفاده از مهمات خوشه ای توسط ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان در یمن و همچنین انفجار بمب های خوشه ای در لائوس (به جا مانده از بمباران های آمریکا در زمان جنگ ویتنام) دهها نفر را در این دو کشور کشته و مجروح کرد.


تاکنون ۱۱۹ کشور معاهده ممنوعیت مهمات خوشه ای را امضاء کرده و یا مفاد آن را پذیرفته اند. با این حال چند کشور از اصلی ترین تولید کنندگان سلاح نظامی از جمله آمریکا، روسیه، چین و اوکراین تاکنون این معاهده را امضاء نکرده و یا آن را نپذیرفته اند. تقریبا تمام کشورهای خاورمیانه نیز این معاهده را امضا نکرده اند.

بنا به اعلام «ائتلاف مهمات خوشه ای» در مجموع ۹۷۱ تَن در سال ۲۰۱۶ بر اثر انفجار بمبهای خوشه ای کشته و یا مصدوم شدند. از این تعداد ۸۶۰ نفر در سوریه، ۵۱ تَن در لائوس و ۳۸ نفر در یمن بودند.

به گفته این گروه گزارشهایی نیز از برخی تلفات بر اثر انفجار مهمات خوشه ای در بوسنی و هرزگوین، عراق، لبنان، لیبی، صربستان، سودان جنوبی و ویتنام دریافت شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیدبان حقوق بشر: ائتلاف تحت رهبری عربستان بمب خوشه ای در یمن به کار برده است

ناپدید شدن وزیر دفاع چین؛ آمریکا مدعی شد مقام چینی تحت بازجویی است

مزدوران بی‌رهبر واگنر؛ یوگنی پریگوژین،«آشپز پوتین» که بود؟