گزارش ۳۶۰ درجه از آلمان در آستانه انتخابات؛ زندگی جوان مهاجر افغان

گزارش ۳۶۰ درجه از آلمان در آستانه انتخابات؛ زندگی جوان مهاجر افغان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مجموعه گزارش های ۳۶۰ درجه از آلمان در آستانه انتخابات پارلمانی بیست و چهارم سپتامبر ۲۰۱۷، به موضوع انتخابات در این کشور، دغدغه های رای دهندگان و افرادی که حق رای ندارند اما زندگی آنها تحت تاثیر نتایج

آگهی

مجموعه گزارش های ۳۶۰ درجه از آلمان در آستانه انتخابات پارلمانی بیست و چهارم سپتامبر ۲۰۱۷، به موضوع انتخابات در این کشور، دغدغه های رای دهندگان و افرادی که حق رای ندارند اما زندگی آنها تحت تاثیر نتایج انتخابات قرار خواهد گرفت، می پردازد.

حزب سوسیال مسیحی بایرن (شریک سیاسی اتحادیه دموکرات مسیحی آنگلا مرکل) با صدر اعظم این کشور درباره سقف پذیرش پناهجو و مهاجر اختلاف نظر دارد. هورست زیهوفر، رهبر این حزب خواهان کاهش سقف پذیرش مهاجران است. این اختلاف نظر در کارزارهای انتخابات پارلمان نیز تاثیر گذاشته است.

پس از حمله های اخیر شهر کابل، دولت آلمان روند بازگرداندن برخی از پناهجویان افغان را متوقف کرد. اما در سالهای گذشته تعداد زیادی از این پناهجویان به افغانستان بازگردانده شدند. بحث امن بودن و یا عدم امنیت در افغانستان همچنان در بررسی پرونده پناهجویانی که از این کشور می آیند مطرح است و این موضوع دریافت پناهندگی را برای افغان ها مشکل کرده است.

اولین قسمت از مجموعه «گزارش های ۳۶۰ درجه در آستانه انتخابات آلمان» درباره زندگی یک جوان مهاجر افغان است که در معرض خطر بازگردانده شدن به کشورش قرار دارد.

نام او مسیح رحیمی است و ۲۱ سال سن دارد. کارآموز رشته فناوری اطلاعات یک شرکت است؛ به خوبی می تواند به زبان آلمانی صحبت کند و از چهار سال پیش در شهر پاساو ساکن است.

مسیح به همراه پدر، مادر، خواهر و برادرش از افغانستان به آلمان آمده است. با وجود اینکه خانواده او پناهنده محسوب می شوند اما مسیح اقامت موقت دارد و در صورتی که پس از پایان دوره کارآموزی در سال ۲۰۱۸ موفق به یافتن شغل نشود، به افغانستان بازگردانده خواهد شد.

روزنامه نگار روزنامه محلی شهر پاساو در ایالت بایرن، محل زندگی مسیح رحیمی با این جوان افغان گفتگویی داشته است:

روزنامه نگار روزنامه محلی شهر پاساو: شهر پاساو چه معنایی برایت دارد؟

مسیح رحیمی: «وقتی برای اولین بار به اینجا آمدم فکر کردم که سخت خواهد بود زیرا من در افغانستان در یک شهر بزرگ مدرن زندگی می کردم. اما حالا پاساو به نظرم شهر زیبایی است که در آن فرصتهای زیادی وجود دارد و این خیلی خوب است.»

روزنامه نگار روزنامه محلی شهر پاساو: از زمانی که به آلمان آمدی بهترین اتفاقی که برایت افتاد چه بوده است؟

مسیح رحیمی: «خیلی چیزها. مردم اینجا مهربان هستند و بسیار به ما کمک می کنند. مثلا اگر کسی زبان آلمانی بلد نباشد برایش کلاس زبان می گذارند. اگر کسی نیاز به درمان داشته باشد، با او نزد دکتر می روند تا برای پزشک توضیحات لازم را بدهند. مردم اینجا خیلی مهربان هستند.»

پاساو شهر مرزی آلمان و اتریش است. اینجا برای پناهجویان پایان مسیر بالکان برای رسیدن به مقصد است. در زمان موج مهاجرتی سال ۲۰۱۵، شهرهای کوچک ایالت بایرن از ورودی های اصلی پناهجویان بودند. در آن زمان روزانه صدها نفر وارد این شهرها می شدند.

اما مسیح که از دو سال قبل از آن یعنی از سال ۲۰۱۳ در شهر پاساو ساکن شده بود، داوطلبانه به پناهجویان جدید کمک می کرد.

او به فوتبال علاقه زیادی دارد و دو بار در هفته در تیم محلی شهر بازی می کند.

روزنامه نگار روزنامه محلی شهر پاساو: آیا ورزش کردن به تو در پیدا کردن دوست و بهتر کردن زبان آلمانی کمکی کرده است؟

مسیح رحیمی: «البته. ما قبل و بعد از هر مسابقه با هم صحبت می کنیم. و اگر در مسابقه ای برنده شویم با هم به رستوران و یا بار باشگاه می رویم.»

روزنامه نگار روزنامه محلی شهر پاساو: حزب سوسیال مسیحی بایرن، کم کردن سقف پذیرش پناهجویان را از برنامه های خود برای انتخابات آتی اعلام کرده است. وقتی این موضوع را شنیدی چه نظری داشتی؟

مسیح رحیمی: «از طرفی باید اعتراف کنم که اینکه آنها می گویند تعداد زیادی مهاجر در آلمان وجود دارد و کشور نیاز بیشتری ندارد، صحیح است و از سوی دیگر نمی شود گفت که مهاجران حق ورود به آلمان را ندارند. جان آنها در کشورهایشان در معرض خطر است.»

آگهی

روزنامه نگار روزنامه محلی شهر پاساو: تا بحال به احتمال پیدا نکردن شغل و برگشتن به افغانستان فکر کرده ای؟

مسیح رحیمی: «من همیشه نیمه پر لیوان را می بینم. به خودم می گویم اگر شرکت با وجود شایستگی به من کار ثابت ندهد پس بدنبال شرکتی دیگر خواهم رفت. من مثبت فکر می کنم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اولاف شولتس نسبت به قدرت‌گیری راست افراطی در انتخابات پارلمانی اروپا هشدار داد

سالمندان آلمانی چگونه به تامین هزینه‌های حزب راست افراطی کمک می‌کنند؟

اوج دوباره راست افراطی در آلمان چگونه رخ داد؟