درگیری میان حوثی‌ها و نیروهای علی‌ عبدالله صالح دست‌کم سه کشته برجای گذاشت

درگیری میان حوثی‌ها و نیروهای علی‌ عبدالله صالح دست‌کم سه کشته برجای گذاشت
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شامگاه شنبه یک درگیری درون گروهی میان جنگجویان حوثی و نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری پیشین یمن در صنعا دست‌کم سه کشته برجای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه یک سرهنگ ارتش و دو شورشی حوثی قربانی این درگیری بی‌سابقه بودند.

حزب کنگره مردمی (خلق) یمن با انتشار بیانیه‌ای کشته شدن سرهنگ خالد‌ الریاض، مسئول روابط خارجی این حزب در جریان درگیری‌های شامگاه شنبه را تایید کرد. در بیانیه حزب متبوع علی عبدالله صالح، بدون اشاره به نام حوثی‌ها، «گروهی بی‌اخلاق» مسئول آغاز درگیری‌ها معرفی شده است.

خبرگزاری صبا، رسانه جنبش انصار‌الله هم اعلام کرد پس از درگیر شدن شماری از اعضای دو گروه در یک ایست بازرسی در صنعا، دو عضو حوثی‌ها جان خود را از دست داده اند. برخی رسانه‌های عرب زبان شمار کشته‌های این درگیری را ۷ نفر گزارش کرده اند.

از اواخر سال ۲۰۱۴ و پس از ورود شورشیان حوثی «جنبش انصار‌الله» به صنعا، ژنرال علی عبدالله صالح و نیروهای وفادار به وی در ارتش، علیه دولت عبد ربه منصور هادی با حوثی‌ها متحد شدند. حدود یک سال پس از آغاز مداخله نظامی عربستان سعودی و متحدانش در یمن، انصار‌الله، حزب کنگره مردمی و چند گروه کوچک دیگر شورای عالی سیاسی یمن را برای اعمال حاکمیت و اداره اراضی تحت کنترل خود تشکیل دادند.

عربستان سعودی و متحدانش ایران را به ارسال سلاح برای شورشیان حوثی متهم می‌کنند. تهران با رد این اتهام می‌گوید که حمایت جمهوری اسلامی از این جنبش صرفا اخلاقی و دیپلماتیک است.

قيادي في حزب صالح يدعو الأحزاب السياسية للتعالي على خلافاتها ومواجهة عصابة #الحوثيhttps://t.co/MjO6CslI4Ppic.twitter.com/uhkPLxNB67

— يمن مونيتور (@YeMonitor) August 27, 2017

در هفته‌های گذشته اخبار متعددی از بروز اختلاف میان حوثی‌ها و نیروی وفادار به علی عبدالله صالح منتشر شده بود؛ رئیس جمهوری پیشین یمن، حوثی‌ها را «شبه نظامی» خوانده و آن‌ها را به خیانت متهم کرده بود. رهبران حوثی هم علی عبدالله صالح را به تلاش برای مذاکره با ریاض و متحدانش، بدون آگاهی کمیته‌های انقلابی و شورای عالی سیاسی متهم کردند. با این حال برخی رسانه‌ها خبر از توافق آقای صالح و رهبری انصار‌الله برای حل آرام و مسالمت‌آمیز چالش‌ها خبر داده بودند.

در صورت ادامه اختلاف میان این دو متحد سیاسی/نظامی، باید در انتظار تحولات جدید و عمیقی در عرصه سیاسی یمن بود.

از ماه مارس سال ۲۰۱۵ و پس از ورود ائتلاف عربی به میدان جنگ داخلی یمن، درگیری‌ها در این کشور دست‌کم ۸۴۰۰ کشته و نزدیک به پنجاه هزار مجروح برجای گذاشته است. میلیون‌ها شهروند یمنی، بویژه کودکان و خردسالان با گرسنگی، بیماری وبا و کمبود دارو دست و پنجه نرم می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراف ائتلاف سعودی به «اشتباه» در یک حمله هوایی به صنعا

از هر ۱۲۰ یمنی یک نفر مبتلا به وباست

عیدروس الزبیدی مستقر در عدنِ یمن: عملیات زمینی علیه حوثی‌ها لازم است