آیا آزمایش‌های موشکی ایران ناقض برجام است؟

آیا آزمایش‌های موشکی ایران ناقض برجام است؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ایالات متحده آمریکا ماه گذشته میلادی به دلیل برنامه موشکی تحریم های اقتصادی جدیدی را بر ضد ایران وضع کرد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز روز دهم اوت (۱۹ مرداد) گفته بود باور ندارد که ایران به «روح توافق هسته ای» پایبند بوده است و اقدامات ایران را در تناقض با روح توافق برجام ارزیابی می کند.

اما آیا اقدامات ایران و به طور خاص برنامه موشکی این کشور نقض برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) محسوب می شود؟

بنا به توافق برجام، ایران در ازای برداشته شدن تحریم ها علیه این کشور فعالیت‌های مربوط به برنامه هسته ای خود را محدود می کند. به این ترتیب توافق برجام به موضوع برنامه موشکی ایران نمی پردازد اما قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که توافق برجام را به تائید رساند از ایران می خواهد از فعالیت موشکی و تولید تجهیزاتی که می تواند سلاح هسته ای حمل کند، بپرهیزد.

این قطعنامه در عمل امکان طرح این ادعا را که ایران با ازمایشهای موشکی خود «روح برجام» را نقض کرده است، فراهم می کند. اما اتهام عدم پایبندی به «روح برجام» تنها توسط آمریکا مطرح نمی شود. ایران نیز به نوبه خود آمریکا را ناقض «روح برجام» می داند.

در حالی که آمریکا تاکنون هر ۹۰ روز پایبندی ایران به برجام را تائید کرده اما تهران مدعی است که واشنگتن در راه دسترسی ایران به نظام بانکی و مالی جهان کارشکنی کرده است.

توافق برجام اکنون بیش از پیش با تهدیدات لفظی اخیر واشنگتن و تهران شکننده و لرزان به نظر می رسد. حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران هفته گذشته تهدید کرد که در صورت افزایش تحریم‌ها از سوی آمریکا کشورش می تواند تنها «ظرف چند ساعت» از برجام خارج شود.

برنامه موشکی ایران نقض آشکار مفاد توافق برجام محسوب نمی شود اما هم تهران و هم واشنگتن می توانند با توجه به اقدامات طرف مقابل ادعاهایی علیه دیگری در زمینه پایبندی به «روح برجام» مطرح کنند. هرچند آمریکا حداقل در مقطع فعلی از برنامه موشکی ایران به عنوان نقض آشکار و مسلم برجام نام نمی برد اما در هر صورت به نظر می رسد اختلاف دو کشور بر سر این برنامه می تواند تعیین کننده آینده برجام و دوام آن باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا ایران پس از حمله به اسرائیل گامی به سوی تغییر در دکترین هسته‌ای خود برمی‌دارد؟

۱۰ گزینه‌ ایران برای انتقام از اسرائیل؛ حمله‌ای مستقیم و موشکی یا نیابتی؟

ایران در میانه جنگ در خاورمیانه از دو سامانه پدافندی جدید رونمایی کرد