دیوان عالی هند: شناسه بیومتری به حریم خصوصی افراد تجاوز می کند

دیوان عالی هند: شناسه بیومتری به حریم خصوصی افراد تجاوز می کند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دیوان عالی هند جهت حفظ حریم خصوصی شهروندان اجرای طرح عمومی شناسه گسترده بیومتریک دولتی، شامل دسترسی به حقوق و مزایا، حساب های بانکی و پرداخت مالیات را تعلیق کرد.

این طرح بدلیل شکایت گروه‌های حقوق بشری که نگران بودند اطلاعات شخصی افراد مورد سوء استفاده قرار گیرد به دیوان عالی کشور رفت. مخالفان این طرح می گویند حضور در شناسه بیومتریک برای تمامی شهروندان اجباری است و این موضوع قانون اساسی هند را زیر سوال می برد. مقامات هند می خواهند ثبت نام شهروندان اجباری باشد.

پیش‌تر دو دادگاه در هند با اعلام اینکه «حریم خصوصی» جزو حقوق اساسی درج شده در قانون اساسی نیست اجازه اجرای این طرح را داده بودند.

حکم دیوان عالی هند یک مانع عظیم برای دولتی خواهد بود که اصرار دارد حفظ حریم خصوصی جزو مفاد اصلی حقوق بشری در قانون اساسی درج نشده است.

اجرای طرح عمومی شناسه گسترده ابتدا توسط یک پایگاه آمار و داده‌های دولتی بنام آدیدار راه اندازی شد، مقامات گفتند که این طرح یک برنامه داوطلبانه است که می تواند به آنها کمک کند تا فساد را کنار بگذارند.

با این حال وکلای مخالف این طرح می گویند این امر به مقامات کمک می کند مشخصات جامع عادت‌های فردی تمامی شهروندان را ثبت و ضبط کنند در حالیکه این اطلاعات می تواند از سوی دولتی که به «حقوق اساس مردم یعنی حریم شخصی اعتقاد ندارد» مورد سوء استفاده قرار گیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قوانین حفظ حریم خصوصی؛ چرا همه به دنبال دریافت اطلاعات شخصی ما هستند؟

پیام نرگس محمدی بدنبال اعدام میلاد زهره‌وند: سازمان ملل برای توقف اعدام در ایران اقدام فوری کند

دادستانی اسپانیا برای دنی آلوز به دلیل «تجاوز جنسی» درخواست ۹ سال زندان کرد