ابراز نگرانی وزیر خارجه ترکیه از همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق

ابراز نگرانی وزیر خارجه ترکیه از همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

محمد چاوش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه روز چهارشنبه گفت که نگرانی های ترکیه را درباره تصمیم اقلیم کردستان عراق برای برگزاری همه پرسی استقلال، به مسعود بارزانی، رییس این منطقه منتقل کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای چاوش اوغلو گفت در یک نشست «صمیمانه»، دو طرف درباره موضوع همه پرسی صحبت کرده اند. وی افزود که ترکیه هیچ درخواستی را در این باره تحمیل نکرده اما خواستار گفتگو بین اربیل و بغداد شده است.

وزیر خارجه ترکیه، پیش از سفر به اربیل،‌ مرکز اقلیم کردستان عراق، در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت: «انتظار ما از اربیل روشن است و آن لغو همه پرسی است زیرا منافع و آینده کردها در گرو یک عراق متحد است.»

حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق این همه پرسی را نپذیرفته و آن را «یک جانبه» و خلاف قانون اساسی خوانده است.

گزارش رویترز حاکیست یک هیات به نمایندگی از ائتلاف حاکم شیعه قرار است احتمالا هفته آینده در تلاش برای راضی کردن رهبران کردستان عراق به لغو یا تاخیر همه پرسی با این مقامات دیدار کند.

از سوی دیگر، رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه به جیمز ماتیس، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا گفت که ترکیه از حمایت واشنگتن از «یگانهای مدافع خلق» متشکل از کردهای سوری، ناراحت است.

یک سخنگوی پنتاگون گفت آقای ماتیس، بر تعهد کشورش به روابط دو جانبه با ترکیه تاکید کرده است. ترکیه «یگانهای مدافع خلق» را گروهی تروریستی می داند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سوئیس در پی بحث‌های مرتبط با جنگ اوکراین سیاست بی‌طرفی خود را به همه‌پرسی می‌گذارد

جایگاه و مفاهیم زن و خانواده در قانون اساسی ایرلند؛ رای «نه» در صدر آرا همه‌پرسی قرار گرفت

سوئیسی‌ها در یک همه‌پرسی به افزایش میزان مستمری بازنشستگی رای دادند