Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

امام جماعت مسجد ریپول در انفجار خانه تیمی کشته شد

امام جماعت مسجد ریپول در انفجار خانه تیمی کشته شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

به گفته پلیس اسپانیا عبدالباقی سعدی، امام جماعت یکی از مساجد شهر ریپول که عامل گرایش مهاجمان کاتالونیا به افراطی گرایی بود، کشته شده است. به گفته رئیس پلیس بارسلون وی ۲۴ ساعت پیش از حملات مرگبار کاتالونیا در انفجار شدید خانه‌ای در الکانار که مهاجمان حملات را در آن تدارک دیدند جان خود را از دست داده است. مقامات امنیتی اسپانیا می گویند که بقایای جسد وی در خانه پیدا شده است.

بر اساس گزارش های اولیه بیش از ۱۲۰ کپسول در این خانه تیمی نگهداری می‌شد که قرار بود از آنها برای یک حمله وسیع‌تر و مرگبارتر استفاده شود. در جریان انفجار این خانه ۵ نفر کشته شدند.

عبدالباقی السعدی؛ از قاچاق حشیش تا آموزش عاملان حمله

پس از حملات تروریستی هفته گذشته در کاتالونیا که به مرگ چهارده تن و زخمی شدن بیش از ۱۲۰ نفر دیگر انجامید، نام عبدالباقی سعدی در رسانه‌ها پررنگ شد.

پدر یکی از مظنونان هسته تروریستی کاتالونیا می‌گوید که عبدالباقی سعدی عامل گرایش فرزندان او به افراط گرایی بوده است. به گفته هم محلی‌های آقای سعدی از سه‌شنبه گذشته، یعنی دو روز پیش از حملات مرگبار بارسلون، از خانه خارج شد و دیگر بازنگشت. هنگام ترک آپارتمان محل زندگی خود در کوه‌های پیرنه به هم خانه‌ای خود گفته برای تعطیلات به کشورش مراکش باز می‌گردد.

گرایش به افراط گرایی در زندان

عبدالباقی سعدی در سال ۲۰۱۲ از زندان آزاد می‌شود. روزنامه ال‌موندو گزارش کرده که وی به جرم قاچاق حشيش بازداشت شده بود. اما سرنوشت وی، مانند بسیاری از خلافکاران سابق و افراط‌گرایان بعدی در زندان تغییر می‌کند. وی در دوره حبس روابط یسیار نزدیک و صمیمی با رشید اغلیف، یکی از عاملان حملات تروریستی سال ۲۰۰۴ مادرید ایجاد می‌کند. رشید اغلیف (معروف به خرگوش) به جرم مشارکت در بمب‌گذاری در یکی از اتوبوس‌های حومه مادرید به ۱۸ سال زندان محکوم شده بود.

بیشتر بخوانید: آیا زندان از محکومان جرایم ساده مجرمان افراطی می‌سازد؟

یک شهروند عادی یا یک اسلام‌گرای رادیکال؟

روایت‌های متفاوتی از زندگی عبدالباقی سعدی پس از خروج از زندان وجود دارد. با این حال گفته می‌شود که وی در مجموع آدم گوشه‌گیری بوده است. بیشتر با کامپیوتر شخصی خود مشغول بوده و کم کتاب می‌خوانده است. برخی از نزدیکانش می‌گویند که آدمی کاملا عادی به نظر می‌رسید و در مسجدی که امامتش را برعهده داشت، بیشتر با جوان‌ها می‌گشت تا با هم سن و سالان خودش. محمد الخیاد، یکی از نمازگزاران این مسجد می‌گوید:‌ «اگر ذهن جوانان را شست‌وشو داده، این کار در خفا انجام شده و نه در مسجد.» او در سال ۲۰۱۵ به بلژیک، یکی از پایگاه‌های اسلام‌گرایی افراطی در اروپا می‌رود و یک سال بعد امام جماعت در یک مسجد جدید در ریپول می‌شود.

فرانسیس خیمنو، یک شهروند کاتولیک ریپول «عادی» بودن عبدالباقی را زیر سوال می‌برد و می‌گوید: «به‌عنوان یک اسلام‌گرای افراطی شناخته می‌شد. می‌خواست همه مراکشی‌های اسپانیا مثل او فکر کنند. از زنان هم‌تبارش هم می‌خواست که حجاب داشته باشند.»

گرایش به افراطی گری پس از زندان

به نظر می‌رسد عبدالباقی سعدی، مرده یا زنده، نمونه‌‌ای از خلافکاران کوچکی است که در زندان به اسلام‌گرایی افراطی گرایش پیدا کرده و پس از خروج از حبس، علیه مردم عادی کشور محل اقامتش اقدام می‌کند. پیشتر، امدی کولیبالی، مهاجم حمله مرگبار به یک سوپر مارکت یهودی در پاریس، نمونه چنین انحرافی در میان شهروندان اروپایی بود؛ چالشی که چهار دهه پس از بروز اولین نمودهایش، هنوز لاینحل به نظر می‌رسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

راههای مقابله با تروریسم و پیشگیری از وقوع حملات تروریستی چیست؟

بریتانیا؛ مبارزه با افراطی گرایی اسلامی در داخل و خارج زندان

آیا زندان از محکومان جرایم ساده مجرمان افراطی می‌سازد؟