عربستان مرزهایش را به روی زائران قطری گشود

عربستان مرزهایش را به روی زائران قطری گشود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

عربستان سعودی روز چهارشنبه اعلام کرد که مرزهای خود را روی زائران قطری برای سفر به مکه باز خواهد کرد.
به این ترتیب شهروندان قطر این امکان را خواهند داشت که امسال نیز در مراسم حج شرکت کنند.

بنا بر بیانیه ای که توسط خبرگزاری رسمی عربستان سعودی منتشر شد، گذرگاه مرزی «سلوی» و همچنین دو فرودگاه عربستان (ملک فهد و الاحساء) برای آن دسته از شهروندان قطر که مایلند در مراسم سالانه حج شرکت کنند باز خواهد شد. در این بیانیه همچنین اعلام شده است که حجاج قطری از داشتن مجوزهای الکترونیکی معاف شده اند.

موافقت عربستان با سفر زائران قطری به مکه، پس از دیدار محمد بن سلمان ولیعهد عربستان و شیخ عبدالله بن علی بن عبدالله بن جاسم آل ثانی، شاهزاده قطری به عنوان میانجی ممکن شد.

گفته می شود پس از این دیدار که در جده انجام شد، ملک سلمان پادشاه عربستان با ارسال هواپیماهای شرکت هواپیمایی سعودی به دوحه برای انتقال حجاج قطری به هزینه شخصی خودش نیز موافقت کرده است.

عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متحده عربی در ماه ژوئن روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کرده و تحریم های گسترده ای را علیه این کشور وضع کردند. این کشورها قطر را به حمایت از تروریسم متهم کرده اند؛ اتهامی که از سوی دوحه رد شده است.

قطر نیز ماه گذشته عربستان را به سیاسی کردن حج متهم کرد و با خطاب قرار دادن گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در زمینه آزادی مذاهب، نسبت به موانع ایجاد شده از سوی ریاض در مقابل قطری‌هایی که مایلند در حج امسال شرکت کنند، ابراز نگرانی کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توافق تهران و ریاض کام حجاج ایرانی را پس از ۷ سال شیرین کرد

پول قطری‌ها حاضراست اما آیا موفق می‌شوند مالک منچستریونایتد شوند؟

«بیشوا ایجتما» بنگلادش؛ اجتماعی که تنها رقبیش در بزرگی حج در عربستان است