Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

عبدالکریم لاهیجی: اگر به وضعیت محصوران رسیدگی نشود، ممکن است زندگی آن‌‌ها در همین شرایط تمام شود

عبدالکریم لاهیجی: اگر به وضعیت محصوران رسیدگی نشود، ممکن است زندگی آن‌‌ها در همین شرایط تمام شود
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مهدی کروبی، از رهبران جنبش سبز که روز چهارشنبه به اعتصاب غذای خشک دست زده بود، ساعاتی پس از آغاز این اعتزاض در بیمارستان بستری شد. وی روز پنجشنبه به دلیل مشکل قلبی و به دنبال وعده دولت برای خروج نیروهای امنیتی از محل اقامتش، اعتصاب غذای خود را شکست.

با توجه به واکنش‌های گسترده به اعتصاب غذای مهدی کروبی و پیامدهای آن، یورونیوز در مصاحبه‌ای اختصاصی با عبدالکریم لاهیجی، رییس فدراسیون‌های جهانی حقوق بشر در پاریس، به بررسی این موضوع پرداخته است.

یورونیوز: ساعاتی پیش خبر رسید که پیرو وخیم شدن اوضاع سلامت آقای کروبی و به دلیل مشکل قلبی، وی اعتصاب غذایش را در روز دوم اعتصاب شکست. مایلیم در این مورد نظر و دیدگاه شما را، بخصوص که این موضوع بازتاب حقوق بشری زیادی داشته است، جویا شویم.

عبدالکریم لاهیجی: «اینکه جمهوری اسلامی از وضعیت آقای کروبی یا آقای موسوی و همسرش خانم رهنورد به عنوان حصر صحبت می‌کند، هیچ‌گونه ارزش و مبنای حقوقی ندارد. ما از چند ماه بعد از این وضعیتی که برای این سه نفر پیش آمده بود، به درخواست خانواده‌هایشان، ما یعنی فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر به گروه کاری سازمان ملل، گروه مربوط به بازداشت‌های خودسرانه شکایت کردیم، و رایی که این مرجع بین‌المللی داد که چندین سال از صدور آن می‌گذرد، وضعیت این سه نفر را به عنوان حبس و بازداشت تلقی کردند. همچنان یکی از درخواست‌های آقای کروبی این است که ماموران از محل بازداشت ایشان، که من نمی‌دانم منزل شخصی آقای کروبی است یا منزل دیگری است، بیرون بروند. چیزی که مسلم است این است که آقای کروبی در این خانه توسط ماموران در بازداشت به سر می‌برد. با توجه به اینکه حدود ۸۰ سال از عمر ایشان می‌گذرد و چند سالی است که در این وضعیت به سر می‌برند، مسلم است که متاسفانه راه حل دیگری بجز اعتصاب غذا برای آقای کروبی نمانده که به این وسیله بتواند ماموران را از خانه محل بازداشت ایشان بیرون بروند که در داخل این محل بازداشت یک حداقل آسایشی داشته باشند.»

یورونیوز: علاوه بر نکته‌ای که شما فرمودید و نکته دیگری که ایشان تاکید دارند که باید دادگاه علنی تشکیل شود که تاکنون هیچکدام از این دو خواسته عملی نشده و به نظر می‌رسد وضعیت در یک بن‌بست کامل قرار گرفته است. شما چه راهی را برای خروج از این بن‌بست پیشنهاد می‌کنید؟

عبدالکریم لاهیجی: «راهش این است که جمهوری اسلامی به این وضعیت پایان دهد. همانطور که گفتم این برخلاف تمام موازین بین‌المللی و موازین حقوق بشر و مهمتر از آن موازین انسانی است که سه نفر از انسان‌هایی که صرف نظر از وقایع مربوط به انتخابات که حق مسلم آنها را در انتخابات ریاست جمهوری گذشته ضایع کردند، مرتکب هیچگونه عمل خلافی نشده‌اند، در حصر باشند. جمهوری اسلامی اگر معتقد است که اینها دچار جرمی شده‌اند باید محاکمه‌شان بکنند. می‌توانم بگویم چنین وضعیتی در هیچ کجای دنیا وجود ندارد و این برای بار اول نیست که آقای موسوی و آقای کروبی می‌گویند که آنها را محاکمه بکنند، البته محاکمه علنی نه اینکه در دادگاه انقلاب و پشت درهای بسته که متاسفانه تمام کسانی که در دادگاه‌های انقلاب محاکمه می‌شوند همچین وضعیتی دارند. بنابراین یا باید آنان را محاکمه کنند یا آزادشان کنند. اگر به وضعیت آنها رسیدگی نشود ممکن است اینها در همین شرایط زندگیشان تمام شود و فوت کنند. واقعیت این است که جمهوری اسلامی گاهی وضعیتی را پیش می‌آورد که شبیهش و نظیرش برای من وکیل دادگستری و مدافع حقوق بشر که می‌دانید با توجه به مسئولیتی که من دارم می‌دانم کم و بیش می‌دانم در کشورهای دیگر دنیا ، حتی در کشورهایی که وضعیت حقوق بشر به هیج وجه خوب نیست، ما شاید کمتر موردی مثل وضعیت آقای کروبی و موسوی و همسرش سراغ داریم. بنابراین امید ما این است که به این وضعیت پایان بدهند و آقای کروبی و همچنین آقای موسوی و همسرش آزاد شوند.»

یورونیوز: جامعه جهانی چه کاری در این باره می‌تواند انجام دهد؟

عبدالکریم لاهیجی: «جامعه جهانی می‌تواند از طریق رسانه‌های خبری این وضعیت را به تمام نهادهای حقوق بشر چه دولتی و چه غیردولتی اعلام بکند و به آن اعتراض کنند. متاسفانه کاری دیگری غیر از اعتراض از دست ما برنمی‌آید و می‌دانید که سالهاست که نهاد حقوق بشر سازمان ملل، یعنی شورای حقوق بشر سازمان ملل وضعیت اینها را مطرح کرده و سالهاست که قطعنامه‌های متعددی برضد جمهوری اسلامی صادر شده ولی خب می‌دانید که متاسفانه مقامات جمهوری اسلامی با وجود این قطعنامه‌ها تاکنون هیچ گونه اقدامی در جهت پایان دادن به این وضعیت مبذول نکرده‌اند. و اگر آقای کروبی اعتصاب غذا را شکسته، گفته یا باید من را در دادگاه علنی محاکمه کنند یا حداقل ماموران از محل بازداشت بیرون بروند. امیدواریم که حداقل به این درخواست کوچک آقای کروبی جامع عمل بپوشانند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازداشت‌ها و فشارهای زودهنگام پسا انتخابات؛ آیا پزشکیان اراده و توان نجات زندانیان سیاسی را دارد؟

ضد فرانسه یا شکنجه‌گر زندانیان در ایران؛ انجمن حقوق بشری شکایتی را علیه « بشیر بی‌آزار» ارائه داد

تشکر فرانسه از عمان پس از آزادی لوئی آرنو؛ دست‌کم۳ شهروند دیگر فرانسه همچنان در ایران زندانی‌ هستند