برکسیت؛ چالش مرز میان دو ایرلند

برکسیت؛ چالش مرز میان دو ایرلند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بریتانیا در یکی از اسناد مربوط به مذاکرات برکسیت خواسته است تا پس از خروج از اتحادیه اروپا مرزی میان ایرلند شمالی (متعلق به بریتانیا) و جمهوری ایرلند وجود نداشته باشد.

این درخواست یکی از پیچیده ترین جنبه های برکسیت است. هر روز نزدیک به ۳۰ هزار نفر از مرز ۵۰۰ کیلومتری ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند بدون گمرک و بررسی پاسپورت تردد می کنند. حال مذاکره کنندگان برکسیت باید در مورد این موضوع با احتیاط بیشتری عمل کنند تا نتایج پیمان صلح (جمعه نیک) ۱۹۹۸ که پس از سالها درگیری خونین حاصل شد، از دست نرود.

از سوی دیگر ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در رایزنی با اتحادیه اروپا پیشنهاد قرار دادن یک مرز «نرم» و بدون زیرساخت فیزیکی و پست‌های مرزی را ارائه کرد.

No need for Irish border checkpoints after Brexit, Government says https://t.co/VMoNff5xpdpic.twitter.com/YHBQ8eYeb6

— ITV News (@itvnews) August 16, 2017

نخست وزیر بریتانیا همچنین اعلام کرد که دولت این کشور قصد دارد پس از خروج از اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۹، بخشی از بودجه ای که پیش از این در اتحادیه هزینه می شد را به پروژه صلح در ایرلند شمالی اختصاص دهد. او هدف این پروژه را جلوگیری از تشدید خشونت میان پروتستانهای طرفدار رتانیا و کاتولیکهای ملی گرای ایرلندی خواند.

دولت جمهوری ایرلند نیز با اظهار امیدواری از پیشرفت ان موضوع در مذاکرات، محافظت از روند صلح را بسیار با اهمیت دانست و تاکید کرد که در مذاکرات نباید بر روی موضوع مرز با ایرلند شمالی قمار کرد.

اما رهبر اپوزیسیون ایرلند در مصاحبه با رادیو چهار بی بی سی، قرار دادن مرز بدون اصطکاک و نرم را بیشتر شبیه یک داستان تخیلی و بی فایده دانست و آن را امتیازی برای قاچاقچیان خواند.

مرزها یکی از سه موضوع مهم مطرح در مذاکرات برکسیت است. بریتانیا در این مذاکرات برای روابط گمرکی با اتحادیه اروپا دو پیشنهاد ارائه کرد که شامل عدم وجود مرز فیزیکی و یا قرار دادن مرز نرم با نظارتهای گمرکی ساده می شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مساله ایرلند و همسایه شمالی موضوع اصلی مذاکرات برکسیت

تلاش ایرلند شمالی برای جدایی از بریتانیا پس از برکسیت

بریتانیا برای نخستین بار یک زن نابینا را به عنوان سفیر منصوب کرد