Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

روحانی: برجام تنها گزینه ایران نبوده و نخواهد بود

روحانی: برجام تنها گزینه ایران نبوده و نخواهد بود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در سخنرانی آغازین معرفی وزرای کابینه خود در مجلس شورای سلامی، با واضح خواندن تعهد ایران به توافق برجام، تحریم های ایالات متحده را بر خلاف روح برجام خواند.

آقای روحانی با تاکید بر الگوی صلح بودن برجام و قرار گرفتن آن در برابر جنگ و یک جانبه گرایی گفت که این توافق تنها گزینه ایران نبوده و نخواهد بود. وی افزود: «دولتمردان جدید آمریکا بدانند که تجربه شکست خورده تهدید و تحریم دولت‌های گذشته‌ شان را در نهایت به پای میز مذاکره کشاند و اگر مایل باشند به آن دوران‌ها برگردند یقینا ایران در مدت زمانی کوتاه نه در مقیاس هفته و ماه، بلکه در مقیاس ساعت و روز به شرایط بسیار پیشرفته‌ تر از زمان شروع مذاکرات باز خواهد گشت.»

رئیس جمهوری ایران، دونالد ترامپ را به نادیده گرفتن برجام متهم کرد. وی دلیل بهانه جویی ایالات متحده را موفقیت ایران در انجام تعهدات خواند و گفت: «جهانیان در ماه‌های اخیر به وضوح دیده‌اند که این ایالت متحده امریکا و بویژه در دوران ریاست جمهوری آقای ترامپ است که این توافق بین المللی را نادیده می گیرند.» وی افزود:«علت بهانه‌جویی‌ها و عهدشکنی‌های دولت جدید آمریکا توفیق ایران در انجام تعهدات و شکست آمریکا در زیاده‌خواهی ها است.»

دونالد ترامپ از آغاز ریاست جمهوری خود تا کنون دو بار نامه پایبندی ایران به توافق برجام را تاکید کرده و به کنگره آمریکا فرستاده است. از سوی دیگر رئيس جمهوری ایالات متحده از زمان کمپین تبلیغاتی خود، برجام را معامله ای بسیار بد برای آمریکا می دانست. وی همچنین در ماه های اخیر و پس از پرتاب موشک ماهواره بر «سیمرغ»۷ بارها ایران را به نقض روح برجام متهم کرد.

موعد تایید مجدد پایبندی ایران به برجام توسط رئیس جمهور آمریکا در پایان یک دوره ۹۰ روزه دیگر در ماه سپتامبر خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی کابینه دوازدهم؛ روحانی چه گفت؟

ترامپ: ایران به روح برجام پایبند نیست، کره‌ شمالی حواسش را جمع کند

آمریکا: آزمایش موشک ماهواره بر ایران نقض روح برجام است