مقتدا صدر در ابوظبی و قاسم الاعرجی در تهران

مقتدا صدر در ابوظبی و قاسم الاعرجی در تهران
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مقتدا صدر روحانی شیعه و بانفوذ عراقی روز دوشنبه در ابوظبی با رهبران امارات متحده عربی دیدار و گفت‌و‌گو کرد. در جریان این گفت‌وگو، او بر بهبود درک متقابل دنیای شیعه و سنی تاکید داشت. طرفین ضرورت عمل در قالب روح اسلامی و پرهیز از خشونت و افراطی‌گرایی را یادآور شدند.

در جریان این دیدار امارات متحده عربی نشانه‌هایی از تمایل به تقویت روابط خود با عراق را بروز داد.

مقتدا صدر در سفر به ابوظبی با شیخ محمد بن زیاد آل نهیان ولیعهد و معاون فرمانده نیروهای مسلح امارات متحده عربی دیدار و گفت‌و‌گو کرده است. این دیدار را می‌توان تلاشی از سوی کشورهای سنی حاشیه خلیج‌فارس در راستای کاهش نفوذ تهران در منطقه تلقی کرد؛ بویژه که مقتدا صدر از معدود روحانیون شیعه عراقی است که سعی داشته فاصله خود را با مقام‌های ایرانی حفظ کند.

سفر مقتدا صدر به امارات متحده عربی دو هفته پس از دیدار او با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در ریاض صورت می‌گیرد.

از سوی دیگر به گزارش تلویزیون دولتی عراق، ریاض با هدف بهبود مناسبات خود با تهران خواستار میانجیگری بغداد شده است.

قاسم الاعرجی، وزیر کشور عراق که برای دیدار و گفت‌و‌گو با مقام‌های ایرانی به تهران سفر کرده می‌گوید محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی بطور رسمی از
او خواسته که به منظور کاستن از تنش‌ها میان ریاض و تهران، نقش میانجی را بازی کند.

دیدار این دو چهره مذهبی و سیاسی از امارات متحده عربی و ایران در حالی روی می‌دهد که کشورهای حوزه خلیج فارس درگیر بحران قطر هستند و روابط ریاض و تهران نیز از ژانویه سال گذشته در پی حمله گروهی افراطی خشمگین به سفارتخانه و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد تنش آلود است.

در همین حال محمد جواد ظریف و عادل جبیر، وزیران خارجه ایران و عربستان سعودی دو هفته پیش در حاشیه نشست سازمان همکاری‌های اسلامی در استانبول با یکدیگر گفت‌وگوی کوتاهی داشتند.

دولت‌های عربستان، امارات، بحرین و مصر پنجم ژوئن با متهم کردن قطر به حمایت از گروه‌های تروریستی و اقدام برای بی‌ثباتی در منطقه، روابط دیپلماتیک خود با این کشور را قطع کردند و با اعمال تحریم‌هایی تلاش کردند تا دوحه را منزوی کنند.

در پی اعدام شیخ نمر، روحانی مخالف دولت عربستان سعودی، گروهی از جوانان خشمگین که جمهوری اسلامی ایران از آنها بعنوان «افراد خودسر» یاد می‌کند، دی ماه دو سال پیش به سفارتخانه این کشور در تهران و کنسولگری آن در مشهد یورش بردند و بخشی از این مکان‌های دیپلماتیک را به آتش کشیدند. این اقدام موجب افزایش تنش میان ریاض و تهران و قطع روابط دیپلماتیک عربستان سعودی با ایران شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بغداد در رقابت با اقلیم کردستان، خط لوله نفت کروک-جیهان را بازگشایی می‌کند

سفیر آمریکا در عراق: داعش همچنان یک تهدید محسوب می‌شود

حذف سهمیه اقلیت‌ها در انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان عراق؛ ترکمان‌ها با فهرست مشترک شرکت می‌کنند