ظریف و عادل جبیر با یکدیگر دست دادند

ظریف و عادل جبیر با یکدیگر دست دادند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رسانه‌های ایران عکس‌های دست دادن و خوش و بش محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران و همتای سعودی وی، عادل جبیر را در حاشیه نشست سازمان همکاری‌ اسلامی در استانبول منتشر کردند.

از زمان به قدرت رسیدن ملک سلمان در عربستان سعودی در ژانویه سال ۲۰۱۵، روابط تهران و ریاض به سردی گراییده است. عادل جبیر که یکی از تنها وزرای غیر «سدیری» کابینه سعودی است، بارها ایران را به پشتیبانی از تروریسم و رویکرد‌های غیر سازنده و مخرب برای صلح و امنیت در منطقه متهم کرده است. عربستان ایران و به‌ویژه سپاه قدس را به دست داشتن در توطئه ترور آقای جبیر در سال ۲۰۱۱ و در زمانی که سفیر سعودی در ایالات متحده آمریکا بود، متهم می‌کنند.

وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری روز سه‌شنبه در استانبول نشست فوق‌العاده‌ای را برای بررسی وضعیت مسجد‌الاقصی برگزار کردند.

دیدار روز سه‌شنبه نخستین ملاقات عادل جبیر و محمدجواد ظریف نیست. این دو نفر در مقام وزیر خارجه دست‌کم یک بار در حاشیه نشست وین۲ درباره بحران سوریه در سال ۲۰۱۵ با یکدیگر مذاکره کرده بودند.

Given to increased tensions between #Iran and #Saudi, these photos of Zarif, Jubeir greet each other are surprising! pic.twitter.com/5pRUab3zua

— Mojtaba Mousavi (@MohammadZaam) August 1, 2017

به گزارش ایسنا وزیر امور خارجه ایران این اقدام همتای عربستانی را عادی و حرکتی در عرف دیپلماتیک دانست و گفت: «دلیل این کار هم احترام متقابل و هم دوستی دیرینه‌ای بود که با جبیر داشتم».

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویارویی مستقیم نظامی با اسرائیل چه تاثیری بر زندگی شهروندان عادی ایران می‌گذارد؟

پلیس ایران دور جدید سخت‌گیری‌ها برای حجاب اجباری را آغاز کرد

ایران یک کشتی «مرتبط با اسرائیل» را در نزدیکی تنگه هرمز توقیف کرد