ظریف و عادل جبیر با یکدیگر دست دادند

ظریف و عادل جبیر با یکدیگر دست دادند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رسانه‌های ایران عکس‌های دست دادن و خوش و بش محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران و همتای سعودی وی، عادل جبیر را در حاشیه نشست سازمان همکاری‌ اسلامی در استانبول منتشر کردند.

از زمان به قدرت رسیدن ملک سلمان در عربستان سعودی در ژانویه سال ۲۰۱۵، روابط تهران و ریاض به سردی گراییده است. عادل جبیر که یکی از تنها وزرای غیر «سدیری» کابینه سعودی است، بارها ایران را به پشتیبانی از تروریسم و رویکرد‌های غیر سازنده و مخرب برای صلح و امنیت در منطقه متهم کرده است. عربستان ایران و به‌ویژه سپاه قدس را به دست داشتن در توطئه ترور آقای جبیر در سال ۲۰۱۱ و در زمانی که سفیر سعودی در ایالات متحده آمریکا بود، متهم می‌کنند.

وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری روز سه‌شنبه در استانبول نشست فوق‌العاده‌ای را برای بررسی وضعیت مسجد‌الاقصی برگزار کردند.

دیدار روز سه‌شنبه نخستین ملاقات عادل جبیر و محمدجواد ظریف نیست. این دو نفر در مقام وزیر خارجه دست‌کم یک بار در حاشیه نشست وین۲ درباره بحران سوریه در سال ۲۰۱۵ با یکدیگر مذاکره کرده بودند.


به گزارش ایسنا وزیر امور خارجه ایران این اقدام همتای عربستانی را عادی و حرکتی در عرف دیپلماتیک دانست و گفت: «دلیل این کار هم احترام متقابل و هم دوستی دیرینه‌ای بود که با جبیر داشتم».

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تازه‌ترین گام در بهبود روابط دیپلماتیک؛ وزیر خارجه عربستان در تهران با مقامات ایران دیدار کرد

گفتگوی اختصاصی؛ آیا توافق تهران و ریاض نشانه کاهش وابستگی عربستان به آمریکا است؟

تحولات ایران؛ تهران: با وجود روابط نزدیک با روسیه جدایی کریمه از اوکراین را به رسمیت نمی‌شناسیم