Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چند وزیر زن در کابینه دوازدهم خواهند بود؟

چند وزیر زن در کابینه دوازدهم خواهند بود؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در بحث های داغی که طی چند هفته گذشته درباره ترکیب کابینه جدید حسن روحانی جریان داشته، بحث مربوط به حضور وزیرن زن از حساسیت و اهمیت بیشتری برخوردار بوده است.

در تازه ترین اظهار نظر در این زمینه، محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت روز سه‌شنبه در آخرین نشست خبری خود در دولت یازدهم در یک جمله کلی گفت «تعداد زنان کابینه کم نمی‌شود».

او در ادامه گفت: «همکاری با دولت را فقط در وزارتخانه‌ها محدود نکنیم. اگر برای همکاری در کابینه وزیر زنی معرفی نشود، این به معنای عدم استفاده از ظرفیت زنان نیست. زنان همچنان نقش ارزشمندی در دولت دوازدهم ایفا می‌کنند».

وقتی آقای نوبخت می گوید تعداد زنان کابینه کم نمی شود، به این معناست که سه نفر از معاونان رئیس جمهور در دولت یازدهم که در دست زنان بوده است (خانم‌ها شهیندخت مولاوردی، معصومه ابتکار و الهام امین‌زاده) نیز بخشی از هیات دولت تلقی می شوند و دست کم همین تعداد زن در دولت دوازدهم نیز حضور خواهند داشت.

#️مولاوردی: در دولت دوازدهم حضور دارم اما حضورم به عنوان معاون در حوزه زنان نخواهد بود pic.twitter.com/pcBnnaOAtv

— وقایع اتفاقیه (@VaghayeDaily) 30. Juli 2017

اما وقتی به بخش دوم این اظهار نظر توجه کنیم: «اگر برای همکاری در کابینه، وزیر زنی معرفی نشود، این به معنای عدم استفاده از ظرفیت زنان نیست»، به این معناست که احتمال حضور زنان به عنوان معاونان رئیس جمهور به مراتب بیش از حضور وزیر زن در کابینه است.

حسن روحانی خود نیز چندبار بر این نکته تاکید کرده که حضور زنان در سمت‌های مدیریتی بالا باید قدم به قدم باشد. اینگونه اظهار نظرها در مجموع این حس را القا می کند که زنان در مجموعه هیات دولت روحانی چه به عنوان معاون رئیس جمهور و چه در سطح مدیران کل حضور خواهند داشت، اما اگر وزیر زن هم حضور داشته باشد تعدادشان فراتر از زنان کابینه محمود احمدی نژاد نخواهد بود.

این در حالی است که فعالان حقوق زن و قشر وسیعی از هنرمندان و جامعه سیاسی ایران، چه زن و چه مرد، که در پیروزی آقای روحانی در انتخابات نقش مهمی داشته اند، در مورد حضور وزیران زن در کابینه انتظاری بسیار فراتر از این دارند.

چون”زنان”یعنی نیمی از جمعیت
چون ممکن نیست بین۵۰% جمعیت کشورکسی پیدا نشودکه شایسته این مقام باشد و اگر چنین ادعایی کنیم بی شک متهم به تبعیضیم https://t.co/K4KbOM51V1

— Taraneh Alidoosti (@t_alidoosti) 23. Juli 2017

انتشار نظرات فعالان زن در رسانه ها و شبکه های اجتماعی طی چند هفته اخیر نشان می دهد که آنها با اشاره به تجارب گسترده خود چه در عرصه علمی و دانشگاهی و جه در زمینه مدیریت دولتی، خود را دارای توانایی و صلاحیت کافی برای حضور در رده های بالای مدیریتی و از جمله در مسئولیت وزارت می بینند که نیازی به نزدیک شدن «قدم به قدم» به جایگاه وزارت نیست.

با این حال به نظر می‌رسد برای روشن شدن همه گمانه‌زنی‌ها در مورد تعداد زنان در کابینه جدید حسن روحانی، باید تا روز شنبه ۱۴ مردادماه یعنی مراسم تحلیف ریاست جمهوری و ارائه فهرست اعضای کابینه به مجلس به انتظار نشست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خودکشی همزمان دو خواهر نوجوان در تهران

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد